Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Võru linnaväljak avati õnnistustalitusega

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Võru ennistatud linnaväljaku ääres on ajaloolised hooned. Fotole on jäänud 18. sajandil ehitatud luteri kirik, esipaanil modernse ruumilahenduse teisaldatavad metallkonstruktsioonid.  Liina Raudvassar

Võru keskväljak on ajaloolise linnasüdamena pärast aastapäevad kestnud taastamistöid linna visiitkaardina modernses võtmes taas avatud.

8. juunil toimunud õnnistamistalitusele eelnes oikumeeniline jumalateenistus väljaku äärde jäävas luterlikus Katariina kirikus, mis oli lähenevale suvistepühale kohaselt ehitud kasepuudega. Teenisid peapiiskop Urmas Viilma ja Võru praostkonna paost Üllar Salumets. Teenistusel loeti võru murdes meieisapalvet.
Teenistuse lõppedes algas uuendatud linnaväljaku avamis­etendus „Ilmaratas“, kus esinesid Võru tantsurühmad ja mis lõppes võrukeelse lauluga „Taivaheminek“ (muusika Piret Rips-Laul, sõnad Raimond Kolk) Võru muusikakooli poistekoori ja lastekoori Ritsik esituses.
Keskväljaku õnnistamistalituse pidasid peapiiskop Viilma ja praost Salumets ning Antsla baptistikoguduse pastor Peeter Lemats. Oma õnnistamiskõnes ütles peapiiskop: „Hakaku see linnasüda tuksuma loomulikus rütmis läbi erinevate kohtumiste, sündmuste, ettevõtmiste, mis siin aset leiavad. Ümbritsegu seda linnasüdant Jumala ja ligimesearmastuse, hoolimise ja üksteisemõistmise, rõõmsa koostöö koosmeelne Võru.“
„Võru inimeste aastatepikkune unistus on lõpuks teoks saanud ning me oleme üheskoos pannud Võru linna ajaloolise südame taas tuksuma. Kui Võru linn 234 aastat tagasi kaardile maha märgiti, siis nähti vajadust keskväljaku järele. Vaieldamatult vajab ka tänane linn esindusväljakut, kus toimuksid linna suursündmused, mis oleks atraktiivne ettevõtlus- ja ajaveetmise koht ning kuhu viime uhkusega oma külalised,“ ütles Võru linnapea Anti Allas Katariina Suure asutatud linna uue keskväljaku avamisel.
Arhitektuuriprogrammi „Hea avalik ruum“ programmijuht Kalle Vellevoog toonitas oma sõnavõtus, et nüüd on keskväljaku ääres paiknevad ajaloolised hooned jälle ilusti nähtavad ning loovad piduliku väliruumi, kus saab korraldada mitmesuguseid üritusi. Nagu algselt annab väljak võimaluse ka seda turuna kasutada.
Võru linna keskväljakule oli okupatsiooni ajal rajatud park, et puudega varjata siinses linnaruumis domineerivaid kirikuid ja teisi keskväljaku ümber rajatud ajaloolisi hooneid. Väljaku äärde jäävad õigeusu ja luteri kirik, pangahoone, pritsimaja, linna vanim hoone (tänane riigigümnaasium) jt. Samast algab Tamulani kulgev Katariina allee.
Eesti Vabariigi 100. aastapäevaga seoses on Võru üks nendest linnadest (Tõrva, Põlva, Rapla ja Valga kõrval), kus Eesti Arhitektide Liidu algatatud programmi „Hea avalik ruum“ raames linnasüdant uuendati. Pargi asemel rajati nüüdisaegne ja innovaatilise ruumilahendusega, metallrõngastest ja võrudest (mõtteline paralleel Võru linna nimega) väljakumööbliga keskväljak, mille autoriks on arhitekt Villem Tomiste, projekti kogumaksumus on 3,2 miljonit eurot.
Liina Raudvassar