Slava Ukraine
Esileht » Arvamused » Toimetaja ringvaade »

Võimu, toidu ja hinge päästmisest

20.01.2021 | | Rubriik: Toimetaja ringvaade

Möödunud nädala märksõnaks on olnud muutused. Keset koroonapandeemiat vallandunud valitsuskriis lisab ebakindlust. Juba ammu ei tea inimesed, mis neid ootab, pikaajalisi plaane on pea võimatu teha. Selle taustal on kuidagi kohatu vaadata uue koalitsiooni eeskõnelejate säravaid silmi, kui jagatakse ajakirjanikele, mida kõike taas sai kokku lepitud. Justkui taevamanna laod avaneksid. Üks, mis ajalukku jäänud tagasiastunud valitsust meenutama jääb, on kirikusõbralikkus, sellist üleüldist suunamuutust ei meenu varasematest aegadest. Ilmselt võib rõõmustada, et 2021. aasta riigieelarve on vastu võetud.

Viimastel päevadel on kroonviirusega nakatumiste arvud mõnevõrra kahanenud, ent kurb tõsiasi on, et koos viirusega surnute arv kasvab. Ootuspäraselt on Pärnus nakatunute arv tõusuteel. Kui enne jõule viisin oma kontaktid miinimumini, et suvepealinna vanematele jõuluks külla sõita, tabas mind linnas jalutades üllatus: tänavatel liikus suvele sarnaselt rohkelt inimesi, äsja avatud uisuväljaku juures lookles rõõmsalt sumisevate inimeste kogum, kes justkui poleks kunagi kuulnud distantsi hoidmise vajadusest. Piirangute all elavate veidi vabamalt hingamise soov on inimlikult mõistetav, ent kuhu peaksid minema inimesed, kes elavad neis paigus, mida koroonaturistid väisavad? Loomulikult võib mullegi ette heita jõuluks koju sõitmist.

Tartu Elektriteatris linastus möödunud nädalal režissöör Anna Hintsi 2020. aastal valminud dokumentaalfilm „Homme saabub paradiis“. Soovijail on võimalus filmi vaadata ERRi veebikanalilt Jupiter. Tõeliselt meisterlikult tehtud 28minutiline linateos tõstatab väga teravas võtmes toiduraiskamise teema, milles eestlased on Euroopas esirinnas. Ehk algab keskkonnarevolutsioon tõesti prügikastist toitu päästes? Kas meil aga võimu, toidu, abielu päästmise ja haiguse käest pääsemise kõrval jätkub soovi, tahtmist ja jõudu ka oma hinge eest hoolt kanda – see oli küsimus, mis kogu selles muutuste külmas segadikus möödunud nädalal minu mõtete vaikselt looklevaid radu pidi kõndis.

Kätlin Liimets

Püha, püha, püha on vägede Issand! Kõik maailm on täis tema au! (Js 6:3)