Esileht » Uudis » Uudised »

Virisemine viis lahenduseni

24.11.2021 | | Rubriik: Uudised

Avinurme pastoraat saab maakütte. Internet.

Tartu praostkonda kuuluv Avinurme kogudus suutis leida lahenduse võimatuna näivale probleemile. Abi tuli lähemalt, kui osati oodata.

„Oleme päästetud ja südamest tänulikud,“ ütleb Avinurme koguduse nõukogu liige Helju Paas siiralt. Kevadel juhatuse esimehe ameti maha pannud naine teab, kui palju on aastaid vaeva nähtud, et pastoraadi keldris asetseva puidukatlaga suurt hoonet kütta.

Virisemise kiituseks

Nüüd on küll pastoraadi tagune murust mõnda aega vaba, ent oktoobris paigaldati maa sisse maakütte torud, mis peagi soojust tootma hakkavad. „Meie maakütte lugu algas virisemisest,“ ütleb naljatamisi koguduse juhatuse esimees Katrin Pärn.

Koguduse hooldajaõpetajale Ants Toomingale kurdeti ilma mingite lootusteta ja andes endale aru koguduse keerulisest majanduslikust seisust pärast pikalt kestnud kohtuvaidlust, kui raske oli viimane hooaeg maja kütta. „Ants Tooming on küll hooldajaõpetaja, ent meie eest väga hoolitsenud. Kui tuleb teenistust pidama, siis võtab mõnikord tööriistadki kaasa ja parandab, mida vaja. Ilma temata poleks me sinna jõudnud, kus hetkel oleme,“ tunnustab Katrin.

Senine küttesüsteem nõudis ühe inimese või pere igapäevast tööd. „Sellega üle-eelmise koguduseõpetaja Rene Alberi pere aastaid ka tegeles. Kuulasin neid kurtmisi umbes aasta ja selge oli, et on vaja uut lahendust. Maaküte tundus kõige mõistlikum variant,“ ütleb hooldajaõpetaja ja praost Tooming konkreetselt.

EKRE abi

Kuidas oli võimalik kevadel oma õpetajast osaliselt ka majandusliku madalseisu tõttu loobunud kogudusel ehitada üle 32 000 euro maksnud küttesüsteem? Ants Tooming jagab, et juba teist aastat on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond Tartu praostkonda katuserahast toetanud. Eelmisel aastal 30 000, käesoleval aastal 25 000 euroga.

„Suur tänu EKRE-le! Ma ei avalda sellega oma poliitilist hoiakut, vaid südamest tulevat tänu. Nad pöördusid minu poole küsimusega, kas Jõgevamaa ja Tartumaa kirikud vajavad remondiks raha. Loomulikult vajavad. See toetus on mitmetele kogudustele tuult tiibadesse andnud (nt korda said Torma kiriku aknad, Maarja-Magdaleena kiriku torniaknad, Laiuse kiriku ja Lohusuu käärkambri katuseid on parandatud, Laiuse pastoraadi elektrijuhtmestiku vahetamist toetati, taastati Kursi pastoraadi veranda põrand ja rippsild). Ettevõtmisi on lisaks toetanud ka Põltsamaa ning Tartu vald. Sel aastal on suur osa rahast panustatud Kursi kiriku tänavapoolsete akende renoveerimiseks ja 13 000 oli võimalik Avinurme kogudusele eraldada.“

Helde ja erakordne annetus 

Kus on, sinna tuleb juurde. Kunagise Avinurme koguduse õpetaja Viise USAs elava tütre Mari Viise-Zarnise initsiatiivil annetas projekti jaoks 4000 dollarit ka tema kodukogudus Californias (Lutheran Church Of The Master). Kohalik Mustvee vald ei saanud seekord toetada ja seejärel otsustati paluda laenu Tartu Pauluse koguduselt.

„Omadelt laenata on ju palju odavam kui pangalt. Oli plaan, et võtame rahulikult ja maksame pikkamööda tagasi. Õpetaja Kristjan Luhamets vastas, et nõukoguga otsustasime, et ei anna teile laenu. Mu süda võpatas seda lugedes! Aga sellele järgnes lause, et teeme hoopis annetuse 10 000 eurot! See oli väga suur üllatus, võttis lausa jalad nõrgaks,“ kõneleb Katrin Pärn ja tema häälest on kosta ka mitu kuud hiljem heldinud tooni.

Kui aastakümnete jooksul Soomest, Rootsist, Saksamaalt ning mujalt tulnud abi ja annetused on midagi sellist, mille üle nii suurelt ei üllatuta, siis et üks Eestimaa kogudus teist sellisel määral toetab, on erakordne. Selline kogemus kinnitab, et kui üksinda ei jõua, siis üksteist ristiinimestena toetades jõuame kaugele.

Rõõmsalt edasi

Pauluse koguduse õpetaja Kristjan Luhamets kinnitab juhtunut öeldes, et kuna Avinurme kogudus on viimastel aastatel üle elanud palju raskusi (kohtuvaidlus pastoraadis asunud Elulaadikeskuse pärast, oma õpetajatest ilma jäämine), siis läks süda haledaks: „Neil on väga heas korras pastoraat. Kui see jääb paariks aastaks tühjaks või kütmata, siis on kadu väga suur. Et oleks koht, kus tööd teha ja vara säiliks, siis leidsime, et see investeering on väga vajalik.“

Ta osutab ka, et ehk võiksid meie kogudused võimalusel üksteist enam aidata. Ega pidevalt jaksa, aga mõnikord on see ehk võimalik. Vähemasti praegu Tartu Pauluse kogudusel oli. Õpetaja Luhamets soovib ka lisada, et mingeid n-ö pudrumägesid tema kogudusel pole, kõik vahendid tulevad annetustest, puuduvad mets või kinnisvara, mis tulu tooks.

Praost Tooming märgib lõpetuseks, et Pauluse koguduse tegu on haruldaselt tore. Ta meenutab, et ka enne on meie kiriku kogudused üksteist toetanud, näiteks tehti Tartu Peetri luterliku põhikooli taastamiseks üldkiriklik korjandus, iga annetuse eest oldi tänulikud. Hooldajaõpetajana on ta veendunud, et raske olukord on Avinurme koguduse jaoks möödas. „Avinurme kogudusse on jäänud väike ning ustav seltskond ja sellega läheme rõõmsalt edasi,“ kinnitab ta.

Kätlin Liimets

Avinurme pastoraadi uus küttesüsteem

Hoonet köeti siiani puidukatlaga

Maakütte paigaldas OÜ ExtCross

Kogumaksumus 32 228 eurot

Toetus: 13 000 eurot EKRE katuserahast

Tartu Pauluse kogudus annetas 10 000 eurot

Lutheran Church Of The Master USAs annetas 4000 dollarit

Puudujäävaks osaks kogutakse annetusi

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)