Esileht » Uudis » Esilehe pealugu pildiga »

Viljandi tunnustas kristlaste ettevõtmisi

14.02.2016 | | Rubriik: Esilehe pealugu pildiga

Kellamängu õnnistamise järgsel vastuvõtul 4. juunil tundsid kordaläinud päevast rõõmu Viljandi Jaani koguduse õpetaja Marko Tiitus (vasakult), Lia Salumäe, piiskop Tiit Salumäe ja nüüd vabariigi aastapäeva eel Viljandi linna teenetemärgi pälvinud suurannetaja Jüri Ehasalu. 2 x Kätlin Liimets

28. jaanuaril valis Viljandi volikogu linna aastapreemia vääriliseks Viljandi Jaani koguduse projekti «Tornikell meie linnas» ja Viljandi teenetemärgi pälvis Jüri Eha­salu.

Iga ettevõtmine on kui teekond tundmatusse. Kristlasena märkad, et Issand on kaasteeline. Viljandi Jaani koguduse õnnistusrikas teekond kellamänguni algas praktilisest vajadusest: kiriku kolme kella kiiged, mis kelli liigutavad, olid korrast ära. Lisaks olid kaks kella mõradega ja keevitatud, seega kogu süsteem vajas uuendamist.

Silla ehitamine
Mullu augustis käis Jaani koguduse delegatsioon Kuusalu kirikus orelimeister Toomas Mäevälja paigaldatud kellasüsteemi uudistamas ja õhku visatud mõte kellamängust leidis viljaka pinnase mulkide südameis.
Koguduse õpetaja, aasta vaimuliku tiitli pälvinud Marko Tiitus rääkis mullu 4. juunil, mil piiskop Tiit Salumäe kellad õnnistas: «Kellamäng tegi projekti poole kallimaks, ent kogudusest tuli toetavaid hääli, et võib-olla oleks see just projekti rosin või kandepind. Nii just läkski. Kellamängu idee kõnetas kogu Viljandi kogukonda, sellest sai justkui silla ehitamine nendega, kes pole igapühapäevane kogudus.»

Vaade tulevikku
Õpetaja Tiituse sõnade paikapidamist kinnitab Viljandi linnavolikogu otsus, et 25 pronkskellast koosnev kellamäng väärib aastapreemiat. Põhjenduseks toodi, et heakõlaline kromaatiline kellamäng võimaldab mängida kahe oktavi ulatusse mahtuvaid teoseid ja lisab väärtust linna elukeskkonnale ning on uus põhjus turistidele linna külastamiseks.
Viljandi volikogu esimees Peep Aru ütles Eesti Kirikule, et Jaani koguduse tunnustamiseks tuli kaks ettepanekut ja tema hinnangul võis salajasel hääletamisel saada määravaks see, et projekt pole üheaastane, vaid tulevikku ulatuv.
Jaani koguduse juhatuse esimees Tarmo Loodus tunnistas, et kuuldes koguduse aastapreemia kandidaadiks ülesseadmisest, uskus ka edusse: «Rõõmu teeb, et oma linnale midagi nii suurt ja ilusat kinkisime ning et seda on märgatud. See annab julgust mõelda järgmistele ettevõtmistele.»
Looduse sõnul pole kellamänguga probleeme olnud ja see on kenasti sulandunud igapäevamelusse. Tihti võib silmata inimesi kirikuesisel kellamängu kuulamas ja eriti pidulikuks teeb see laulatused. Arenguruumi näeb Tarmo Loodus suhtluses turismifirmadega.

Kellamängu argipäev
Kellamäng rõõmustab linlasi viis korda päevas: kell 9, 12, 15, 19 ja 21. Muusika valik sõltub kirikuaastast. Näiteks sai advendiajast kuni kolmekuningapäevani kuulata jõuludega seotud palasid ja täna alanud paastuajal kuni vaikse laupäevani on teiste teoste hulgas ka koraalide «Oh Jeesus, Sinu valu» ja «Päästja risti juures ma» meloodiad.
Pidevalt on valikus Tõnu Kõrvitsa loodud Viljandi kellamängu tunnusmuusika. Peale mainitu pakuvad mitmekesisust veel Eesti vabariigi aastapäevaks ja ülestõusmispühadeks koguduse muusikajuhi Tuuliki Jürjo ning organist Kristel Aeru seatud ja sisse mängitud lood.

Teenetemärk
Austusavaldusena Viljandi linnale osutatud eriliste teenete eest anti päritolult viljandlasele, Jaani koguduses ristitud, leeritatud ühiskonnategelasele Jüri Ehasalule Viljandi linna teenetemärk. Ta oli üks kahest suurimast annetajast projektis «Tornikell meie linnas» ja suurim eraisikust annetaja 1998. aastal avatud C. R. Jakobsoni mälestussamba heaks. Tema annetatud Franciscuse kellale valati Saksamaa kellatöökojas annetaja soovil pühakirja tekst «Jumal armastab rõõmsat andjat» (2Kr 9:7).
Volikogu esimehe Peep Aru sõnul on Ehasalu lisaks annetustele olnud erinevate linna institutsioonide ja ürituste toetaja ning volikogu otsus teda tunnustada oli üksmeelne.
Ka Viljandi Jaani koguduse juhatuse esimees Loodus on nõus, et Ehasalu panust on väärikalt tunnustatud: «Ta on minu silmis suurepärane inimene, kes märkab ja väärtustab inimlikkust ning lööb kaasa ettevõtmistes, mis jäädvustavad meie ajalugu ja häid mõtteid tulevikku.»
Kätlin Liimets

Viljandi Jaani koguduse 25 pronkskellast koosnev kellamäng pälvis Viljandi linna aastapreemia.

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)