Esileht » Online » Online artiklid »

Viimsi Jaakobi kirik sai esimese oreli

21.07.2017 | | Rubriik: Online artiklid

Kuigi Erik Erkki Ristoja ning Martin Aunini projekteeritud Viimsi Püha Jaakobi kirik valmis Pringi külas kümme aastat tagasi, polnud pühakojal enda orelit. 25. juulil pühitsetakse vastvalminud, 849 vilega pill ning sügisest saab sellel ka kontserte anda.

Alates valmimisest saadeti jumalateenistusi ja kontserte digitaalse klaveriga. Koguduse vaimulik Mikk Leedjärv rääkis, et tegelikult polnudki suurt pilli pühakotta plaanitud. Kümnend tagasi taheti panna üles väike kapporel. Selle koht olnuks kiriku peasissekäigust paremalt jääv seinaäärne. Kuid kuus-seitse aastat tagasi muudeti meelt.

“Alguses ei julgenud nii suurelt mõelda. Aga siis hakkasime plaanima suurt pilli,” meenutas Leedjärv. Kohe tekkis väike mure, et kuhu pill paigutada. Tavaliselt asuvad orelid peasissekäigu kohal ehk kooripealsel rõdul. Viimsis on aga see pühakoja madalaim koht ning ruumi pole. Pilgud jäid peatuma kohe altari kõrval asuval parempoolsel toal. “Kitsas oli. Aga õnneks sai pill lõpuks kitsukesse ruumi ära mahutatud,” ütles organist Hille Poroson.

Peatselt algas oreli ehitaja otsimine. Viimaks jäi sõelale kolm kandidaati, kellest kogudus valmis välja Saksamaa firma Mühleisen. Samuti alustati raha kogumisega. Annetajatele anti võimalus osta nimeline vile. Hinnad jäi 30 ja 2000 euro vahele. Samuti toimus mitmeid kontserte uue pilli heaks.

Edasi loe Harju Elust.

Kristus ütleb: Kes teid kuulda võtab, see võtab kuulda mind, ja kes teid kõrvale lükkab, see lükkab kõrvale minu. (Lk 10:16)