Esileht » Online » Online artiklid »

Viilma: religiooniõpetus muudab inimesed sallivamaks

13.02.2019 | | Rubriik: Online artiklid

EELK peapiiskop Urmas Viilma ütles ERR.ee saates “Otse uudistemajast”, et religioonialane kirjaoskus muudab inimesed sallivamaks kõige teistsuguse suhtes. Kuigi Viilma poolt hiljuti koostatud ristiinimese kompass tekitas palju poleemikat, lubas ta koostada uue analüüsi pärast valimisi.

Viilma märkis, et kui nõukogude okupatsiooni lõppedes maailm meie jaoks uuesti avanes ja inimeste kokkupuuted teiste religioonidega sagenesid, on religioonialane teadmatus Eesti elanike seas endiselt väga suur. Et religiooni asemel või kõrval on populaarsed esoteerika, ebateadused, ebaravi jms, seletas Viilma nõukogude okupatsiooni pärandiga.

“Inimesel on usuvabadus. Muidugi mina tahaks, et inimesed usuks jumalat. Aga et nad usuvad esoteerikat ja muid selliseid asju, selle taga on religioonialane kirjaoskamatus, millest me pole ka pärast nõukogude okupatsiooni lõppu välja tulnud. Inimestel puudub teave erinevate uskude kohta, kuid samal ajal on inimesel sisemine janu ja vajadus mingitele küsimustele vastuseid saada. Ja siis nad otsivad vastuseid sealt, kust saavad. Meie haridussüsteem saaks siin väga palju ära teha,” märkis Viilma.

Praegu õpetatakse Eestis võrdlevat usundiõpetust 50-60 koolis, mis on Viilma hinnangul väga madal näitaja. Samas märkis peapiiskop, et usundiõpetus muudab inimesi ka sallivamaks.

“Tartu Ülikooli usuteaduskonna uurimus kinnitab, et neis koolides, kus on olemas usundiõpetus või religiooniõpetus, on usuline sallivus ja sallivus erisuste suhtes suurem nende laste seas, kes neis tundides käivad. Ehk sallivus teistsugususte suhtes on nende laste seas suurem, kes teavad rohkem.”

Uusarendused peaks arvestama ka kirikutega

Viilma ütles ka, et kirik peab liikuma sinna, kuhu liiguvad inimesed. Ning seetõttu peaksid ka uusarendused arvestama inimeste usuliste vajadustega.

Edasi ERR Uudistest.

Vaata, me läheme üles Jeruusalemma ja seal viiakse lõpule kõik see, mis prohvetid on kirjutanud Inimese Pojast! (Lk 18:31)