Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Vennastekoguduse suvepäev peeti Tõdval

21.06.2017 | | Rubriik: Kirikuelu

Ettekande pidas õpetaja Mihkel Kukk.
Veiko Ilus

Rohkem kui sajand vanas Tõdva palvemajas toimus 10. juunil vennastekoguduse suvepäev. Pidades silmas reformatsiooni juubeliaastat, valiti ürituse teemaks „Usupuhastus“.

Eesti Evangeelne Vennastekogudus on suvepäevi korraldanud juba kuus aastat, soovides sellega koondada oma liikmeid, sõpru ja huvilisi. Kõiki, kes väärtustavad lihtsa vormi ja selge sisuga kristlikku osadust. Palvemajade jaoks on suvepäev kahtlemata suursündmus, kuna toob alati kohale ligi sadakond inimest ja täidab palvela taas vaimuliku muusika, evangeeliumi kuulutuse ja elava mõttevahetusega.
Sel aastal oli suvepäeva peakõnelejaks Rapla koguduse õpetaja Mihkel Kukk. Ta arutles vabaduse teemal, võttes aluseks apostel Pauluse üleskutse: „Vabaduseks on Kristus meid vabastanud. Püsige siis selles ja ärge laske endid jälle panna orjaikesse!“ (Gl 5:1)
Mihkel Kukk tsiteeris muu hulgas Martin Lutheri tuntud kirjatööd „Traktaat kristlase vabadusest“, kus sõnastatakse Kristuses elatud elu paradoks: „Ristiinimene on kõige vabam isand ja pole kellegi alam. Ristiinimene on kõige kohusetruum teener ja kõikide alam“. Jumal ei vabasta inimest ainult millestki või kellestki, vaid ühtlasi ka millegi või kellegi jaoks. Seetõttu teostub kristlik vabadus eelkõige armastuses, ligimese teenimises.
Reformatsiooniga seotud arutelud jätkusid hiljem väikerühmades, kus mõtiskleti Vanas Testamendis kirjeldatud usupuhastuse üle kuningas Joosija päevil (2Kn 22). Tõdeti, et Jumal juhib, puhastab ja uuendab oma rahvast läbi erinevate aegade. Sellel rajaneb viimselt kogu kristliku kiriku elujõud – lootusel, et Jumal ei jäta meid pattudesse, vaid aitab märgata vigu ja annab jõu parandada meelt.
Suvepäevadel on ikka kõlanud palju muusikat. Ühislaulude kõrval sai seekord kuulata mitmetele tuntud perekond Blowersit, kes astus üles nii lauluga kui ka keel- ja puhkpillimänguga. Päeva lõpetas väike kontsert, kus musitseerisid bariton Ott Indermitte, viiuldaja Kristjan Nõlvak ja organist Marika Kahar – seekord küll süntesaatoril. Teiste palade seas kõlas ka Martin Lutheri koraal „Üks kindel linn ja varjupaik“.
Vennastekoguduse eestseisus tänab kõiki, kes aitasid suvepäeva Tõdva palvemajas ette valmistada, eriti aga Kalju Aruaasa koos abikaasa Eviga, kes on juhtinud palvemaja elu ligi kolmkümmend aastat. Kui Jumal lubab, siis järgmine suvepäev toimub 2018. aastal Hiiumaal Pühalepas.
Marek Roots

Kristus ütleb: Tulge minu juurde kõik, kes olete vaevatud ja koormatud, ja mina annan teile hingamise! (Mt 11:28)