Esileht » Elu ja Inimesed » Ühiskond »

Veerandsada aastat taasiseseisvumisest

17.08.2016 | | Rubriik: Ühiskond

20. augustil möödub 25 aastat Eesti iseseisvuse taastamisest. Moskvas 19. augustil korraldatud riigipöördekatse ajendas Eesti ülemnõukogu järgmise päeva õhtul avaldama deklaratsiooni, mille kohaselt asuti 1940. aastal kaotatud iseseisvust taastama. Ülemnõukogu 105 liikmest hääletas selle otsuse poolt 69, vastu ega erapooletu ei olnud keegi. Tänu putši nurjumisele ning rahvusvahelise üldsuse toetusele õnnestus see otsus ellu viia, mis andis meie kodumaa ajaloole hoopis uue suuna.
Ei jäänud pöördelistest sündmustest eemale ka kirik. Eesti Kirikus 22. augustil 1991 ilmunud Eesti Kirikute Nõukogu pöördumises on muu hulgas öeldud: «Meil ei ole valikut. Jumal on andnud meile elu ja kodu – ühe elu, ühe rahvuse ja ühe kodumaa –, et rakendaksime enda, oma jõu ja võimed elamis- ja inimväärsema kodu ehitamiseks. Oleme oma otsuse langetanud. Oleme teel tõotatud maale, omariiklusse ja inimlikumasse ühiskonda. /…/ Selle eeldus on meeleparandus, isetus ja seesmine puhtus, oma koha ja kohuse tundmine Jumala ees.»
Kas oleme jõudnud sellele tõotatud maale? Tänases lehes heidavad pilgu möödunud veerandsajandile 20. augustil Eesti taasiseseisvumise poolt hääletanud ülemnõukogu saadikud. Tiit Salumäe meenutab augustipäevi 25 aastat tagasi, kui ta oli koos koguduse lastekooriga Soomes.
Eesti Kirik

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)