Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Veerand sajandit Hageri kogudust teeninud

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Veerand sajandit Hageri kogudust teeninud õpetaja Jüri Vallsalu sai kuldristi ja konsistooriumilt selle kandmise õiguse.
Tiiu Pikkur

18. veebruari jumalateenistusel Hageri kirikus andis peapiiskop Urmas Viilma 25 aastat Hageri Lambertuse kogudust teeninud õpetajale Jüri Vallsalule üle kuldristi.

Jumalateenistusel jutlustas peapiiskop Viilma, kaasa teenis õpetaja Vallsalu, mängis koguduse pasunakoor. Pärast jumalateenistust võttis õp Vallsalu vastu rohkeid õnnitlusi, teiste hulgas tõid häid soove kauaaegsele koguduseõpetajale Kohila vallavanem Heiki Hepner, Saku vallavanem Marti Rehemaa, Saku Toomase koguduse abiõpetaja Magne Mølster ja Hageri koguduse juhatuse esimees Agu Kaljuste.
Jüri Vallsalu ütles, et ühe vana kombe järgi kuulub autasu andjale, mitte saajale. Nii võtab temagi kuldristi kandmist kui hetkelist, mis on ennekõike seotud tema tööga.
Lapsepõlvesõber ja pikaaegne koguduse juhatuse esimees Agu Kaljuste ütleb õpetajast rääkides, et Hageri koguduse liikmed on nad mõlemad lapsest saadik olnud ja oli väga rõõmustav uudis, kui Jüri kirikuõpetajaks õppima läks. „Meile oli see väga suur au, et üks meie seast läks vaimulikuks õppima. Meie suhtlus kestis ka siis, kui ta teistes kogudustes teenis. Eks sai ka naljatoonis räägitud, et ehk tuled kunagi Hagerisse.“ Ja 25 aastat tagasi tuligi Jüri Vallsalu Hageri kogudusse senise õpetaja Paul Saare asemele.
„Kohusetundlik ja heasüdamlik,“ iseloomustab Agu Kaljuste õpetajat. „Ta on väärikas õpetaja, kes kõiki oma ülesandeid täidab täpselt. Kuna oleme lapsepõlvesõbrad, siis meie vahel distantsi ei ole. Me oleme oma õpetajaga väga rahul.“

Jumala kutsel
Jüri Vallsalu sõnul on 25 aastat Hageri õpetajana möödunud uskumatult kiiresti. Ent Hageri kogudusega on ta seotud olnud kogu elu, teda ristis õp Albert Soosaar, leeritas ja laulatas õp Paul Saar.
Kas Hageri kogudusse teenima tulek oli ette planeeritud? „Ega ma ei salga, et teatud tõmme oli küll,“ meenutab Vallsalu. „Kui ma umbes 15aastasena leidsin, et mulle meeldib kirikus, siis ennekõike olid need vennastekoguduse tunnid, kus me käisime. Sellega anti minu usuelule oma aktsent. Vahetult enne sõjaväkke minekut sain Ago Viljarilt (oli konsistooriumi assessor – T. P.) kirja, mis mul siiani alles. Viljari soovitas mul tõsiselt mõelda võimalusele hakata õppima usuteaduse instituudis, sest võib tulla aeg, kus koguduseliikmeid oleks, aga vaimulikke ei ole. Võtsin seda kui Jumala kutset.“
Pöördepunktiks sai ajateenistus Nõukogude armees, kus ta tegi otsuse, et hakkab usuteadust õppima. Väljaõppinud ehitusmeistrile pakuti pärast sõjaväge aga hea palgaga tööd ja korterit.
„Kuid määravaks sai see, et käisin Joel Luhametsal Saaremaal külas, meil olid pikad vestlused. Tagantjärele tarkusega pean suureks õnnestumiseks seda, et ma läksin siit (Hagerist – T. P.) välja. Ma kardan, et kui ma oleksin siia jäänud, ma poleks sellist iseseisvust oma mõtlemises saavutanud. Kui hiljem siia koguduseõpetajana tulin, siis mul olid juba kogemused. Ega ma pole kahetsenud, et siia tulin, ma olen ennast siin alati koduselt tundnud.“
Tiiu Pikkur

Jüri Vallsalu
Sündinud 15. juulil 1957 Ääsmäel
Õppinud Tallinna ehitus- ja mehaanikatehnikumis, usuteaduse instituudis, täiendanud Helsingi ülikoolis
Ordineeritud 10. juunil 1981
Teeninud Saaremaa ja Võrumaa kogudustes, Tallinna Jaani koguduses
Hageri koguduse õpetaja al 1993
Lääne-Harju praost
Kohila vallavolikogu esimees
Abikaasa Ene; kuue lapse isa