Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Veebruaris loodetakse pastoraat katuse alla saada

21.01.2015 | | Rubriik: Kirikuelu

Kuu lõpus on Kuusalus oodata sarikapidu.
Rein Vingal

Talve kohta soojad ilmad on soosinud ehitajaid ja nii loodetakse veebruaris saada katuse alla taastatav Kuusalu pastoraat.

18. sajandi lõpus ehitatud Kuusalu pastoraat, mis möödunud aasta 24. aprillil mantelkorstnast alguse saanud tulekahjus varemeteks põles, saab peatselt katuse alla, kirjutab Harju Elu. Kuna ajaloolist hoonet peeti oluliseks, asus kogukond kogudusele appi põlengust tekkinud prahti koristama.
Kohalik vallavolikogu eraldas uue vahelae heaks 50 000 eurot ja muinsuskaitse nõusolekul otsustati see betoonist valada, mitte enam puidust ehitada. See annab võimaluse ehitada endisest pööningust teine korrus. Niisugune on koguduse ja valla soov. Täpsemaid plaane pole veel peetud, esmalt on taastamiseks vaja raha leida.
Leping pastoraadi taastamiseks on sõlmitud Hardest Ehituse OÜga, vahelaega jõuti valmis vahetult enne jõule ja nüüd võib heameelt tunda, et hoone seinad ja ruumid on lume ja vihma eest kaitstud. Koos uue vahelaega kindlustati ajalooline mantelkorsten.
Vahelagede ja katuse taastamise projekti tegi kohalik arhitekt Aleksander Skolimowski, kes enda sõnul ei saanud nii huvitavat maja unarusse jätta. Omanikujärelevalvet teeb samuti kohalik mees, TTÜ lektor Erki Soekov. Töö pastoraadi juures jätkub iga päev, käsil on katuse kandekonstruktsioonide ehitus. Kui tööd plaanipäraselt laabuvad, saab ajalooline pastoraat veebruaris katuse alla.
Pastoraat remonditi põhjalikult paarkümmend aastat tagasi soomlaste abiga. Kas siis koostatud projekte praegu kasutada saab või tuleb uued teha, ei oska koguduse õpetaja Jaanus Jalakas veel öelda. Nagu sedagi, palju taastamine võib maksma minna või kust selle raha saaks. Summa on muidugi suur.
Rita Puidet

Kiidetud olgu Jumal, meie Issanda Jeesuse Kristuse Isa, kes oma suurest halastusest on meid uuesti sünnitanud elavaks lootuseks Jeesuse Kristuse ülestõusmise läbi surnuist. (1Pt 1:3)