Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Väsimatu jumalasulane Jaanus Tammiste

18.01.2023 | | Rubriik: Persoon kaasajast

Kristuse ristimispühal, 8. jaanuaril jõudis juubelini kümmekond aastat kirikutööd teinud Jaanus Tammiste.

Mäletan Jaanus Tammistest õhkuvat kindlust, kui peaaegu neli aastat tagasi kohtusin temaga Koeru kiriku juures. Toona teenis ta ja teenib ka praegu sealset kogudust. Ikka diakonina, nii nagu ta 18. juunil 2011 oli pühitsuse saanud. Jaanus on jõudnud teenida ka kodulinna Paide kogudust – ikka on ta olnud seal, kus tema abi on vajatud. Aga oma südame on ta andnud Järva-Peetrile, kus ta 2008 ristiti ja leeritati ning mille hea käekäik talle korda läheb. Need ei ole pelgalt sõnad, sest aastal 2017 kandideeris ta kohalike omavalitsuste valimistel valimisliidu Suur-Järvamaa nimekirjas. Samal aastal anti talle ka EELK tänukiri.

Jaanus Tammiste on eelkõige tegudeinimene. Ta on koolitatud elektrik ja mesinik, aga huvi teoloogia vastu viis ta ülikooli, kuid magistriõppe lõpetamiseks jäi lõputöö kirjutamata. Lõputöö on teemaks koduses ringis, aga ennekõike praostiga suheldes. Teema on vana ja vastus üks: inimene mõtleb, Jumal juhib. Jaanus pole uurinud, kas pärast pikka pausi selle juurde naasta veel võimalik oleks. Kindel on see, et maakoguduse vaimulikul on tööd rohkesti. Lisaks peab Jaanus koroonaaja algusest korra nädalas Koeru hooldekodus palvust.

Tema sünnipäeva puhul meenutas Toomas Mäeväli, kuidas Järva-Peetri kirik sai kaheksa aastat tagasi kaks uut kella. Kellade paigaldamisel aitas teda sealne diakon, kes on hiljemgi teda tornitööde juures aidanud. 

Aga kui 50. sünnipäevale mõelda, siis varem oli Jaanusel tegemist ootavate tööde nimekiri peas, alanud aastal pani ta need igaks juhuks paberile kirja. Vaimulik naerab, et nimekiri on pikk ja vajaduspõhine. „Kirja said vaid olulised asjad, sest mul pole lõpmatuseni aega,“ ütleb ta. 

Vaimulik on abielus ning täiskasvanud tütre ja kahe kasupoja isa. 

Rita Puidet

Me ei heida oma anumisi Su palge ette mitte oma õiguse pärast, vaid Sinu suure halastuse pärast! (Tn 9:18)