Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Varnjas paluti rahu eest Eestis

18.02.2015 | | Rubriik: Uudised

6. veebruaril viis politseikaplan Valdo Lust läbi mälestusteenistuse 77 aastat tagasi Nõukogude Liidu piirivalvurite poolt tapetud Eesti piirivalvurite mälestuseks.

Lõuna prefektuuri piirivalvurid kogunesid traagilise sündmuse meenutamiseks Varnja kordonisse, hukkunud piirivalvurite haudadele asetati pärjad ja paluti rahu eest Eestis. Sündmused, mida meenutati, leidsid aset 1938. aasta 8. veebruaril, mil Peipsi järvel patrullinud Eesti piirivalvurid viidi vägivaldselt üle piiri ja lasti Nõukogude Venemaa territooriumil maha.
Piiririkkumist lavastades tapeti Nina kordoni ülem veltveebel Artur Pungas, kapral Voldemar Kaio ja eraisikust voorimees Vassili Eva.
Politseikaplan Valdo Lust mõtiskles mälestusteenistusel peetud kõnes rahu üle ning tõdes, et ehk oleks praeguses poliitilises olukorras asjakohane meil üksteisele tavapärase «Tervist!» soovi asemel ka rahu soovida. Kõnest jäi kõlama mure Venemaa naabriks olemise olukorrast tänases päevas.
Kahjuks on praegu Eestis aktuaalne 5. septembril riigipiiril aset leidnud rünnak Eesti võimuesindaja vastu.
Vaimuliku sõnul elame ajal, mil meie suur naaber on sõjaliselt aktiivne ja poliitilistes suhetes provokatiivne. Kaplan Lust pöördus piirivalvurite poole: «Me peame omalt poolt tegema kõik, et meie väikest kodumaad ei kistaks rahutu maailma sõjakoledustesse. Peame jätma väikluse ja omakasu, sest kui me seisame vaid omaenese rahu ja heaolu eest, võetakse see kord meilt. Vaid üheskoos ja ühtse rahvana seistes võime säilitada selle, mida nimetame kodumaaks ning mida peame endale tähtsaks.»
Maria Härmas,
kaplaniteenistuse praktikant

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)