Esileht » Uudis » Uudised »

Vanavanemate päev

16.09.2015 | | Rubriik: Uudised

2010. aastast kuulub Eesti riiklike tähtpäevade hulka vanavanemate päev, mida tähistatakse septembri teisel pühapäeval. Selle eesmärgiks on avaldada austust Eesti eakamatele inimestele, eriti aga esile tõsta vanavanemate rolli lastelaste kasvatamisel.
Tänavu langes vanavanemate päev 13. septembrile. Kahjuks ei tähistata seda meil veel eriti laialdaselt. Meedias jäid tähtpäevaüritused muude uudiste varju. Erinevalt näiteks emade- või isadepäevast ei pea riigimehed sel päeval pidulikke kõnesid ega korraldata suuri kontserte.
Siiski toimus pühapäeval üsna palju väiksemaid ettevõtmisi. Mitmetes kultuurimajades ja muuseumides korraldati üritusi, mis olid mõeldud eakamatele inimestele. Et aga tähtpäeva üheks eesmärgiks on siiski põlvkondadevaheliste sidemete tähtsuse rõhutamine, tuleb eriti esile tõsta vanavanemate päeva tähistamist paljudes lasteaedades.
On tähelepanuväärne, et tähtpäev ka kirikute poolt äramärkimist leidis. EELK peapiiskop Urmas Viilma oli üks väheseid avaliku elu tegelasi, kes vanavanemaid õnnitleda märkas. ««Hallpea ees tõuse üles ja vanale anna au! Karda oma Jumalat! Mina olen Issand!» (3Ms 19:32). Õnnistussoovid tänasel päeval kõigile vanavanematele!», kirjutas ülemkarjane oma Facebooki-lehel. Ridala Püha Maarja kogudus kutsus 13. septembril aga näiteks inimesi kolme põlvkonna jumalateenistusele. Küllap oli teisigi kogudusi, kus sel pühapäeval eakatele inimestele ja vanavanematele erilist austust avaldati.
Rain Soosaar

Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile! (Lk 9:62)