Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Vanade kirikutega on ikka muret

05.11.2014 | | Rubriik: Kirikuelu

Avariiline olukord Türi kirikuga on lahenenud. Internet

Nii tõdeb Türi kiriku õpetaja praost Teet Hanschmidt, kelle teenitava koguduse pühakoja torn on sel sajandil kolmandat korda tellingutes.

Oktoobri eelviimasest nädalast on Türi kiriku torn taas tellingutes: eemaldatakse torni katnud krohvi ja krohvitakse uuesti, alates 2000. aastast tehakse seda kolmandat korda. Muidugi mitte sellepärast, et raha või aega oleks ülearu. Kuskil on viga tehtud, ent see on vaja parandada, sest tornist alla kukkuvad suured krohvitükid oleksid võinud kellelegi eluohtlikuks saada.
Tänu Türil linnapeana ja vallavolikogu liikmena ametis olnud riigikogu liikmele Kaia Ivale saadi koguduse õpetaja sõnul avariilise olukorra likvideerimiseks 20 000 eurot toetust ja praegu on H. Uuetalu OÜ meistrimehed kiriku juures agaralt ametis. Kuigi lõuna- ja lääneseinast kukub suuri krohvitükke, on osa seinas kõvasti kinni ja krohvi eemaldamine aeganõudev.
Alla poole summast on kulunud, osa sellest läks ukse restaureerimiseks, osa fassaaditööde eritingimuste koostamisele. Nimelt üritati kirikusse sisse murda, see küll ebaõnnestus, ent uks sai kannatada. Tornitööde maksumuseks kokku on hinnatud 92 000 eurot.
Vaatamata sellele, et ka pühakoja põrandat tuli mitu korda ringi teha, on õpetaja optimistlik ja loodab, et kolmanda korraga saab torn korda. (Kirik on ehitatud 13. sajandil, kivist torn aastatel 1865–1867.) Tööd on plaanitud lõpetada 29. novembriks, krohvimistööde jätkamiseks on muidugi vaja leida puuduolev summa. Praostkonnas on Paide kiriku näol hea eeskuju olemas. Türi kogudus plaanib jõulude ajal teha korjanduse ja kui järgmiseks aastaks vajalikku summat kokku ei saa, siis saadakse lihtsalt natuke hiljem.
Rita Puidet

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)