Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Vana ja rikkalikku kultuuripärandit hinnates

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Haljala kirik on aleviku vanim hoone ja kannab kristlikku vaimsust. Internet Kolmapäevast laupäevani tähistatakse Haljalas kihelkonna 770. aastapäeva.
Rebala muinaskihelkonda kuuluvasse Haljalasse jõudis taanlaste võim 13. sajandil ja püsis üle saja aasta. Sel ajal ehitati neile maile ka esimene puukirik, kindluse funktsiooni täitnud kivist pühakoda püstitati Haljalasse kaks sajandit hiljem ja on paikkonna tähtsaim vaatamisväärsus.
Iga viie aasta tagant tähistatakse jaanipäeva paiku siin kihelkonnapäevi. «Haljala kihelkond on väga rikas oma siin elavate inimeste aktiivse külaliikumise ja tegusate külaseltside, rikkaliku kultuuri- ja looduspärandi ning positiivsete algatuste ja ettevõtmiste poolest,» kirjutab Haljala Kihelkonna Lehes vallavanem Leo Aadel.
Kuigi kogudus tähistab oma aastapäeva 22. septembril ajalookonverentsiga, ei möödu ka kihelkonnapäev täiesti kirikut ja kristlikku vaimsust puudutamata. Jaanipäeval mälestatakse enne keskpäeval algavat kalmistupüha Vabadussõjas langenuid.
Samal õhtul kell 19 etendab rahvamaja näitering kirikuaias legendi pühakoja ehitamisest. Etendus on saanud pealkirjaks «Õige koht». Järgneb rahvamaja muusikajuhi ja ühtlasi koguduse organisti diakon Ahti Bachblumi orelikontsert.
Laupäevale, 25. juunile annavad alguse kirikukellad, mis helisevad kella kaheksa ajal. Siis kõlab rahvale ka Ahti Bachblumi kantaat «Cantus Haljalaensis». Kogudusele on see päev eriline, sest külla on lubanud tulla ja kell 11 algaval jumalateenistusel teenida peapiiskop Andres Põder. Kaasa teenib abipraost Tauno Toompuu. Haigusest paranev koguduse õpetaja Margit Nirgi on seekord kirikupingis.
aleviku ja valda kuuluva 20 küla elanikud ning külalised saavad nelja päeva jooksul osa mitmetest spordi- ja muusikaüritustest, loodetavasti leiavad paljud tee uuenduskuuri läbivasse pühakotta.
Rita Puidet