Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Valmis Väike-Maarja kirikut tutvustav voldik

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Väike-Maarja kiriku sisevaade. Arhiiv

Väike-Maarja kirikus esitleti jumalateenistuse järel kirikut ja kirikulugu tutvustavat voldikut, mis äsja trükist ilmunud.

Sisuka ja kaunilt kujundatud trükise väljaandmise initsiaator on Hanno Tamm. Tema innustas mitmeid inimesi sellel teemal kaasa mõtlema ning otsis lahendusteid ja teostajaid. Fotod on teinud Ain Aasa, teksti ja kujunduse Marju Metsman ja Janis Tobreluts. Voldiku väljaandmist toetas Malle Tamm.
Trükis annab kiriku kohta põhjaliku ülevaate ning koosneb järgmistest alajaotustest: ajalugu, orel, kirikaed, kabelid, altarisein, vitraaž, roos­aken, päikesekell, tornikiiver.
Neitsi Maarjale pühitsetud Väike-Maarja kirik on Virumaa nooremaid keskaegseid pühakodasid. Kiriku nimepäev on 8. septembril, neitsi Maarja sünnipühal ehk ussimaarjapäeval.
Kohandatuna aktiivseks sõjaliseks kaitseks on jumalakoja seinamüürid linnuslikult paksud, keskmiselt 2,4 m. Pühakoda koosneb pikihoonest, käärkambriga koorist ja läänetornist. Torn on allosas nelja-, ülal kaheksatahuline. 2010. aasta 8. augustil äikesetormis hävinud tornikiivri taastas Rändmeister OÜ, järgides omaaegse eestlasest arhitekti ja ehitusmeistri Johann Gottfried Mühlhauseni tööd. 2012. a 28. juuni õhtust kroonivad kirikutorni tippu taas kullatud kuulmuna ja rist. Tornikiiver pühitseti uuesti 1. juulil 2012.
1902. aastal kinkis Vao mõisa vanapreili kirikule kunstnik Ernst Friedrich von Lipharti maalitud uue altarimaali «Tulge minu juurde», mis kujutab kutsuvat Kristust.
Kirikaias on kaks kivikabelit, vanimaks säilinud hauatähiseks on kiriku lõunaküljel murdunud ratasristi jalg tekstiga ANNO 1648. Tähelepanu väärivad kaks 19. sajandi alguses külaseppade valmistatud sepisristi kirikaia kagunurgas.
Ilve Tobreluts