Esileht » Uudis » Uudised »

Välisuudised

26.05.2021 | | Rubriik: Uudised

Kiriku roll kõneaineks

Soomes on vastukaja äratanud Põlissoomlaste partei esimehe Jussi Halla-Aho (fotol) kriitilised väljaütlemised Soome luterliku kiriku aadressil. Ajalehe Kirkko ja Kaupunki poolt korraldatud Helsingi linnapea valimiste debatil väitis poliitik nimelt, et kirik on võtnud endale „üldhumanistliku, üldliberaalse kodanikuühenduse rolli“, samas kui tema olemasolu ainus mõte olevat usuliste küsimustega tegelemine.

Halla-Aho sõnu Soome kirikulehele Kotimaa kommenteerinud piiskopid Kaisamari Hintikka ja Teemu Laajasalo rõhutasid seevastu, et kiriku jaoks on usu kuulutamine ja ligimesearmastusest lähtuv diakooniatöö mõlemad olulised ning ühte ei saa lahutada teisest.

Euroskeptiline ja rahvuslik-konservatiivne Põlissoomlaste partei on põhjanaabrite populaarsemaid erakondi. Seda toetab umbes viiendik valijaist.

Oikumeeniline suurüritus Saksamaal

13.–16. maini peeti Frankfurdis kolmandat korda oikumeenilist kirikupäeva. Varasemad selletaolised kogunemised Berliinis 2003. ja Münchenis 2010. aastal tõid kokku sadu tuhandeid Saksamaa protestante ja katoliiklasi, et kogeda konfessioonide piire ületavat osadust ning arutleda ühiskondliku ja kirikuelu aktuaalsete küsimuste üle. 

Tänavu peeti kirikupäev koroonaepideemia tõttu aga peamiselt internetis. Toimus üle 300 ürituse: piiblitunde, veebiteenistusi, arutelusid koroonaepideemia tagajärgede, kliimamuutuste, rahu ja inimõigustega seotud teemadel jne. Esinejate seas olid ka Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier ja liidukantsler Angela Merkel.

Kirikupäeva lõpetasid neljas erinevas Frankfurdi kirikus peetud jumalateenistused. Ehkki katoliku kirikul pole luterlike ja reformeeritud kirikutega armulauaosadust, kutsusid korraldajad üles protestante minema katoliku kirikusse armulauale ja vastupidi – juhul, kui südametunnistus seda lubab. Selline kiriku õpetuse vastane tegutsemine põhjustas aga konservatiivsete katoliiklaste seas karmi kriitikat.

Kristus Jeesus on kõrvaldanud surma ning on evangeeliumi kaudu toonud valge ette elu ja kadumatuse. (2Tm 1:10)