Esileht » Uudis » Uudised »

Välisuudised

01.12.2021 | | Rubriik: Uudised

Rahvuspüha kriisi ajal

Läti sai hiljutises Balti riike tabanud koroonapuhangus eriti rängalt kannatada. Tippajal oli haiglas üle 1500 koroonahaige. Korduvalt tuli ette, et teatati rohkem kui poolesajast koroonasurmast ööpäeva jooksul. Kriisi kõrgpunktis kutsus üks Riia haiglatest oma kaplani vahendusel kirikute töötegijaid ja koguduste liikmeid appi tavapatsientide eest hoolitsema, et professionaalseid haiglatöötajaid saaks suunata koroonahaigete osakonda.

Epideemia tõttu tähistati 18. novembril ka Läti iseseisvuspäeva tänavu tagasihoidlikumalt. Siiski ei jäänud ära tavapärane oikumeeniline jumalateenistus Riia toomkirikus. Päevakohase vaimuliku kõne pidas katoliku kiriku peapiiskop Zbigņevs Stankevičs. Kirikupalve lugemisest võttis lisaks Läti suuremate kirikute juhtidele osa aga ka riigi president Egils Levits (pildil).

Patukahetsus saamide ees

Rootsi luteri kirik vabandas 24. novembril avalikult saami rahva ees nendele minevikus tehtud ülekohtu pärast. Uppsala toomkirikus toimunud tseremoonial peetud vabanduskõnes mainis peapiiskop Ante Jackelén muu hulgas saamide asuala koloniseerimist, rassistlikke eelarvamusi nende suhtes ning laste lahutamist vanematest, et neid internaatkoolides võõrutada oma keelest, kultuurist ja identiteedist. Selles kõiges mängis ka kirik tema sõnul olulist rolli. „Vedades alt saami rahvast, vedasime me alt ka meie Loojat. Me pole olnud jüngritena ustavad,“ nentis peapiiskop.

Kirikuvara hüvitiseks

Oktoobris avalikustati sõltumatu raport laste seksuaalse kuritarvitamise kohta katoliku kirikus Prantsusmaal. Selle kohaselt on preestrite käe läbi kannatanud viimase 70 aasta jooksul umbes 216 000 last. Tuvastati ka juhtumite süstemaatilist varjamist kirikujuhtide poolt. Kirik on nüüd võtnud toimunu osas vastutuse, avaldanud kahetsust ning kavatseb ka ohvritele hüvitist maksta. Selleks on peapiiskop Éric de Moulins-Beauforti sõnul kavas panna müüki kiriku varandust, sealhulgas kinnisvara, ning vajadusel võtta ka laenu.

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)