Esileht » Uudis » Uudised »

Välis-Eesti kiriku esindajad on Eestis

04.09.2013 | | Rubriik: Uudised

1.–4. septembrini kestva visiidi eesmärgiks on kinnitada ja tõhustada Eesti luterliku kiriku üks olemist, kinnitas Eesti Kirikule Välis-Eesti piiskopkonna delegatsiooni juht piiskop Andres Taul.  

Kahe konsistooriumi, Torontos ja Tallinnas asuva, ühise assessori praost Tiit Salumäe selgitusel on tegemist Välis-Eesti piiskopkonna esimese ametliku visiidiga Eestisse pärast Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) ja Eesti Evangeeliumi Luteriusu Kiriku (E.E.L.K.) nähtavat ühtsust kinnitava lepingu allakirjutamist novembris 2010.
Delegatsiooni kuulub piiskop Andres Taul abikaasaga ning assessorid: Kanadast Peeter Põldre abikaasaga ja Mart Salumäe abikaasaga, Ameerika Ühendriikidest Hendrik Laur abikaasaga, Suurbritanniast Virge James abikaasaga, Rootsist Ingo-Tiit Jaagu abikaasaga, Eestist Tiit Salumäe abikaasaga. Mõjuvatel asjaoludel ei saanud Eestisse sõita teised Välis-Eesti piiskopkonna kirikuvalitsuse liikmed Naani Holsmer, Tiit Tralla ja Tõnis Laar.

Päevad täis tegevust
EELK välissuhete spetsialisti Arho Tuhkru sõnul on ajakava, mis Välis-Eesti kiriku delegatsiooni Eesti visiidiks koostatud, tihe ja tegus. «Päevad on pikad, kuna tulijad on väljendanud soovi Eestis olemist maksimaalselt kasutada,» kinnitas Tuhkru kirikulehele, nimetades, et programm sisaldab kirikute ja koguduste külastamist, mitmeid kohtumisi ja koosolekuid, samuti osaletakse usuteaduse instituudi avaaktusel ning piiskop Andres Taul on lubanud pidada akadeemilise loengu.
Eesti Kiriku ilmumise ajaks on toimunud Välis-Eesti piiskopkonna kirikuvalitsuse koosolek, kus vaeti Välis-Eesti kirikule aktuaalseid teemasid ning valmistati ette päevakorrapunktid, millega minna järgmisel päeval toimuvale kahe konsistooriumi ühisele nõupidamisele.
Ühiskoosoleku päevakorda palutakse Välis-Eesti piiskopkonna poolt võtta järgmised teemad: ülevaade EELKst; ülevaade Välis-Eesti piiskopkonna tegevusest; Välis-Eesti piiskopkonna põhikiri, piiskopkonna esindatus EELK organites ja koguduste teenimisega seonduv.

Jumalasõnaga isade maale
«Eestisse on alati vaimustav jõuda,» rõhutas piiskop Andres Taul Eesti Kirikule vahetult pärast pikka, 6000 kilomeetri pikkust lennureisi Kanadast. Tema sõnul on oluline, et erinevaid eestlaste asumaid esindavad Välis-Eesti piiskopkonna delegaadid saavad nõupidamiseks kokku just Eestis.
Samuti väärtustab ta visiidi raames koguduste külastamist ning pühapäeval, 1. septembril jumalateenistusel osalemist.
Piiskop Taul jutlustas ise Tallinna piiskoplikus toomkirikus, Hendrik Laur Rapla ja Järvakandi kirikus ning Mart Salumäe Haapsalus.
Liina Raudvassar

Me ei heida oma anumisi Su palge ette mitte oma õiguse pärast, vaid Sinu suure halastuse pärast! (Tn 9:18)