Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Valimiste järelkaja

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

1. märtsil toimunud riigikogu valimised ei pakkunud erilisi üllatusi. Suure tõenäosusega moodustab valitsuse taas Reformierakond ning ka suuri muutusi senises poliitikas pole ette näha.
Esialgsete valimistulemuste kohaselt sai Reformierakond 30, Keskerakond 27, Sotsiaaldemokraatlik Erakond 15, Isamaa ja Res Publica Liit 14, Vabaerakond 8 ja Eesti Konservatiivne Rahvaerakond 7 parlamendikohta. Seega on oodata, et president Toomas Hendrik Ilves teeb ettepaneku uue valitsuse moodustamiseks senisele reformierakondlasest peaministrile Taavi Rõivasele.
Valimistulemused vastasid üldjoontes avaliku arvamuse küsitluste poolt ennustatule. See, millised tegurid nende kujunemist enim mõjutasid, jäägu asjatundjate analüüsida. Paistab siiski, et oma väljakujunenud erakondlikule eelistusele truuks jäänud valijate kõrval leidus seekord palju neid, kes ootasid Eesti poliitikasse põhimõttelisi muutusi. Sellest annab tunnistust kahe uue erakonna parlamenti pääsemine.
Kuigi kõik eelmiste aastate jooksul valitsuses olnud parteid eelmiste valimistega võrreldes kohti kaotasid, jäävad meie riigitüüri usutavasti siiski hoidma üsna samad poliitilised jõud mis ennegi. Äramärkimist väärib, et tervelt veerand valijatest eelistab aga jätkuvalt Keskerakonda, mida teised parteid ei pea valitsuskõlblikuks. See viitab ühiskonnas valitsevatele tõsistele lõhedele.
Tavapärane oli seegi, et kirikut puudutavad teemad jäid valimiskampaanias kajastamata ning ükski kandideerinud EELK vaimulik ei osutunud valituks. Edukaim oli Joel Luhamets, kuid temagi sai vaid 413 häält. See ütleb nii mõndagi usu ja kiriku tähtsuse kohta Eesti ühiskonnas. Tõsi, kooseluseaduse vastu olnud kirikuinimestel on põhjust rõõmustada EKRE riigikokku pääsemise üle.
Oleks siiski palju öelda, et need valimised määrasid Eesti saatuse järgmiseks neljaks aastaks. Peale valimas käimise on kodanikel palju muidki tõhusaid vahendeid ühiskonnaelu mõjutamiseks, mida seni ehk piisavalt pole kasutada osatud.
Rain Soosaar