Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Valgustorn kustub, et päris torn võiks kerkida

25.11.2020 | | Rubriik: Kirikuelu
Valgustorniga Maarja kirik mardipäeva õhtul uduses Tartus. Timo Švedko.

Tartu Maarja Kiriku sihtasutus kuulutas kirikutorni taaspüstitamise hanke võitjaks Embach Ehituse osaühingu.

Teist aastat valgustab pimedal ajal kirikuhoonet Pepleri tänava nurgal valgusvihkudest moodustuv torn. Nii tuletatakse linnarahvale meelde, et tegu on pühakojaga, mitte võimlaga, kus pool sajandit korvpalli mängiti. Kui nüüd valgustorn kustub, on sellest pisut kahjugi, sest kõrgusesse suunatud valgus lõi vana hoone ümber müstilise aura. Aga tegelikult on põhjust rõõmustada, sest ehituskive (loe: ehituseks vajalikke eurosid) on kogunenud nii palju, et hanke võitnud Embach Ehitus võib tööga alustada. 

Kindlale kaljule

Öeldakse, et kaunis kodu algab trepikojast. Juba paar aastat kaunistab 1842. aastal valminud kirikuesist kena väljak ja kirikussegi viib uus trepp. Varasemate tööde käigus on kindlustatud hoone vundamenti, et see ikka torni kanda jõuaks. 

Aga veelgi enam tõstaks esile, et selleks kaljuks, millele torn ehitatakse, on olnud eraisikud, ettevõtted, asutused, luteri kiriku kogudused, Soome kirikuvalitsus ja sõpruskogudused, Maarja kihelkonna omavalitsused, riik ja suurima toetajana Tartu linnavalitsus. Tihe koostöö on olnud ka EELK Toetusfondiga, jätkab loetelu kirikut ehitava sihtasutuse juht Silvia Leiaru.  

Embach Ehitus on suure kogemusega, tema ehituspagasisse kuuluvad näiteks Ülenurme lasteaed, Raatuse ja Annelinna kool, kui kõnelda ühiskondlikest hoonetest. Aga kiriku ehituse kohta ütleb firma juhatuse esimees Andres Salusaar: „Embach Ehitusel on väga hea meel olla osaline sedavõrd auväärse hoone restaureerimisel. Konstruktiivses koostöös Tartu Maarja Kiriku sihtasutusega jõuame suure sammu võrra lähemale unistusele taastada Tartu Maarja kiriku torn täies hiilguses.“

Südameheadusele lootes

Torni hakatakse ehitama juba sel aastal, kui Jumal ikka lubab. Teadagi, et meil on praegu keeruline aeg ja ette võib tulla mida iganes. Aga kõnesoleva hanke raames on plaanitud laduda torni müürid, valada vahelaed, trepid ja tugipostid. Ehitatakse liftišaht ja lifti masinaruum, paigaldatakse metallist keerdtrepp ja tornile ajutine katus, loetleb sihtasutuse juht eelolevaid töid.

Neid on palju ja plaanitud on nendega valmis saada umbes aasta pärast. Sellega pole torn aga kaugeltki valmis. Sihtasutuse ees seisab veel hulganisti küsimusi. Järgmisse hankesse jääb torni ülemise osa ja kiivri ehitus – alles siis saab kirikutorn oma täies pikkuses nähtavaks. Ja kellad tornis hakkavad inimesi jumalateenistusele hüüdma. Sinna on jupp maad minna, aga kogudus on kindel, et natuke varem või natuke hiljem see juhtub. 

Sihtasutuse nõukogu esimehel, Tartu linnapeal Urmas Klaasil jääb vaid lisada: „Mulle teeb rõõmu, kui palju häid toetajaid on Maarja kirik endale leidnud ja üheskoos liigume suure unistuse poole, milleks on kiriku taastamine. Varsti näeb Maarja kirikut juba kaugelt ja see on kutse: tulge, te kõik saate olla kirikuehitajad. Torni püstitamine on ka usu tugevdamine, üheskoos saame hakkama.“

Rita Puidet

Tänu olgu Jumalale, kes ei ole heitnud kõrvale mu palvet ega ole mult ära võtnud oma heldust!  (Ps 66:20)