Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Valga muusikakool sai uue harjutusoreli

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Jüri Goltsov ja tema oreliõpilane Viktoria Juganzon uue oreli taustal. Foto: erakogu

Tänapäeval leidub vähe muusikakoole, kus on oreleid, sest orelimängu õpetamine lastele pole eriti levinud ei Eestis ega mujalgi maailmas. Orelit peetakse täiskasvanute pilliks, kuid ka lastele meeldib seda õppida ja mängida, kui vaid oleks, kes õpetaks.
Valga muusikakoolis antakse oreliõpet juba viiendat aastat. Seni toimusid orelitunnid Valga Jaani kirikus, kus on haruldane restaureeritud, Friedrich Ladegasti poolt 1867. aastal ehitatud pill. Võimalused orelimängu õpetamiseks on seega kogu aeg olnud head, kui mitte arvestada ühte ebameeldivat asjaolu. Nimelt on kirik oktoobrist aprillini külm, sest küte on kallis ja kogudusel pole võimalik pühakoda pidevalt soojana hoida.
Keskkütet, mis muudaks õhu kirikus kuivaks isegi madalamal temperatuuril, ei kannataks välja ka vana Ladegasti orel, mille puitosad lihtsalt lõhki kuivaksid. Väga külmal ajal, kui välistemperatuur langes alla 20 külmakraadi, oli kirikus –8°, sisetemperatuuri külmarekord on olnud –13°. Loomulikult ei tulnud sellistes tingimustes orelitundide andmine kõne allagi.
Nüüd on Valga muusikakoolil uus orel ning võimalused pillimängu õpetamiseks tunduvalt paremad. Elektriline digitaalne pill on valminud Hollandi oreliehitusfirmas Content, sellel on 18 registrit, kaks manuaali ja pedaal. Muusikakool tellis oreli Interneti kaudu. Paraku tekkis probleeme pilli kohaletoimetamisega ning lubatud ühe kuu asemel tuli saadetist oodata tervelt kolm kuud. 31. märtsil jõudis orel lõpuks Valka.
Lastel pole enam vaja orelitunnis külma trotsida, sest pillimängu saab harjutada muusikakooli soojas saalis. Uuel orelil on võimalik õpetada, õppida, mängida ja isegi väiksemaid orelikontserte korraldada. Loomulikult on õppurite käsutuses edaspidigi suur kirikuorel ning endiselt toimuvad tähtsad kontserdid ja muud kirikumuusikaüritused pühakojas, kuid soojal ajal. Erinevatel orelitel harjutamine on samuti oluline õppeprotsessis.
Loodetavasti tuleb uuel õppeaastal muusikakooli rohkem lapsi, kes tahavad orelit õppida. Oodatud on ka väiksemad lapsed, sest orel ei ole ainult täiskasvanutele mõeldud eliitpill.
Piirilinnades Valgas ja Valkas on kahe peale kokku kaks kirikut, kaks muusikakooli, kaks muuseumi ja kuus orelit. Valka neljast orelist kaks on kirikus, neist üks uus elektriline ja teine vana pneumaatiline pill, mis vajab põhjalikku remonti, ning kaks pilli J. Cimze muuseumis. Viimased on mängukorras ja muuseumis on toimunud ka kontserdid, kus minagi olen esinenud.
Muuseum asub majas, kus kunagi oli Cimze seminar. Seal valmistati ette koolmeistreid, köstreid ja organiste. Valga Jaani kiriku ilusa kõlaga Ladegasti oreli tellijaks oligi J. Cimze, kelle oreliõpetamistraditsiooni siin jätkatakse. Esimene laste orelifestival toimus Valgas 2005. aastal.

Jüri Goltsov,
Valga Jaani kiriku organist ja oreliõpetaja