Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Vainupea kirikut ehib gobelään «Armuaeg»

23.11.2011 | | Rubriik: Kirikuelu

 Vainupea kirikus täidab altaripildi aset Anu Raua gobelään «Armuaeg» (fotol).
Väike ja armas 1893. a ehitatud Vainupea kirik suleti 1948. aastal. Mõnda aega peeti seal veel eriloaga jumalateenistusi, kuid seejärel kiriklik tegevus soikus. Pühakoda taasavati 1989. aastal. Tasapisi muretseti kirikusse vahepealsetel aastatel kaduma läinud esemete asemele uued.
Kadunud altaripildi asemele otsustas Vainupeal elav Valdur Liiv tellida gobelääni tekstiilikunstnik Anu Raualt. See mõte sündis siis, kui ta nägi Viljandi Jaani kirikus Anu Raua loodud seinavaipasid. Valdur Liivi sõnul on gobelään soe ja kodune ning sobib lihtsa Vainupea kiriku interjööri.
Vaiba sünnini kulus mitu aastat – mõtte küpsemine võttis kunstnikul aega. Selle aasta juunikuust võivad kirikulised peatada oma pilgu vanematele inimestele mõeldes loodud gobeläänil «Armuaeg».
Selle saatetekstis mõtiskleb Anu Raud: «Igal inimesel oma aeg. Igal inimesel oma liivakell. Elukillud kukuvad kitsast kellakaelast minevikumustrisse. Kõik rõõmsad ajad ning nukrad päevad kukuvad mälestuste kangaks. Iga eluhetk on imeline and. Kui peaaegu kogu tulevik on minevikuks saanud, tulevad head eluliiva inglid ja poetavad veidi eluhelbeid lisaks. Et sa veel korraks võiksid imestada ja rõõmustada, et sinililled juba õitsevad ja et pääsukesed juba kohal. Kui aga anuma alumine pool kellakaela kurguni täis, keeravad inglid kella kummuli, vahetavad põhja põhjatuse ja lae laotuse vastu ning puistavad elatud elu hetked taevalaotusse tähtedeks särama.»
Gobelääni valmimisel oli Anu Rauale kudujana abiks Eva Maaten ning vaip valmis eraisikute annetuste toel.
Vainupea kirik kuulub Vihula vallale ning seda haldab kohalik külaselts. Oma kogudust ja õpetajat kirikul ei ole. Aeg-ajalt käivad seal teenimas EELK vaimulikud. Pühakoda on populaarne laulatuskirik.
Marju Raabe

Kõikide silmad ootavad Sind ja Sina annad neile nende roa omal ajal. (Ps 145:15)