Esileht » Arvamused » Artikkel »

Vaimulikud ei jää valimistest kõrvale

06.10.2005 | | Rubriik: Artikkel

16. oktoobril kandideerib kohalike omavalitsuste valimistel 14 662 saadikukandidaati 3111 kohale. See teeb keskmiselt 4,7 inimest ühele volikoguliikme kohale.

Valimisvõitlusest ei ole eemale jäänud ka vaimulikud ja koguduste liidrid. On nii poliitilises elus juba aastaid kaasa teinud kirikuinimesi kui ka valimiskarusselliga vastselt liitunuid. Kiriku esindajaid leiab igast parteinimekirjast või kohaliku aktiivi baasil kokku tulnud valimisliidu nimekirjast.

Eesti Kiriku ajakirjanikud otsisid valimisnimekirjadest koguduste vaimulike, organistide ja juhatuste esimeeste nimesid. Siinjuures avaldame nende 90 inimese nimed ja vabandame, kui mõne nime kahe silma vahele jätsime.

EELK on pidanud vajalikuks tihendada kiriku ja kohaliku omavalitsuse koostööd. Kokkupuutepunktid näiteks sotsiaaltöös, pühakodade hoidmisel, kultuuriürituse korraldamisel ja vaimulike ning organistide parematele elu- ja töötingimustele kaasaaitamisel on fikseeritud ka ümbertöötamisel olevas dokumendis «Kiriku missioon ühiskonnas». Kõiki programme on ju parem ellu viia, kui olla otsustamise juures ja nii on peetud normaalseks ka vaimulike osalemist  riigi juhtimisel kohaliku omavalitsuse tasandil.

Tallinna linn

Heiki Arike – Isamaaliit, Kaarli koguduse juhatuse esimees, Avo Üprus – Res Publica.

Ida-Virumaa

Narva linnas Villu Jürjo – Keskerakond; Toila vallas Ülo Vaher – VL Valla Heaks (Eesti Kristlik Rahvapartei); Iisaku vallas Avo Kiir – Isamaaliit; Jõhvi vallas Peeter Kaldur – VL Jõhvi Erakond (Res Publica) ja Jaanus Reisner – VL Koduvald, Isamaaliit, Kadrina juh esimees; Vaivara vallas Ants Remmel – Eestimaa Rahvaliit, Narva-Jõesuu juh esimees.    

Lääne-Virumaa

Väike-Maarja vallas Ahto Mäe – VL Pandivere Liit; Vinni vallas Tarmo Linnas – Isamaaliit, Kunda linnas Sirje Tambi – Sotsiaaldemokraatlik erakond, juh esimees; Kiviõli linnas     Meelis Urban – Isamaaliit, Lüganuse juh esimees; Rakvere linnas Karl Mäesepp – Sotsiaaldemokraatlik erakond, juh esimees.              

Jõgevamaa

Jõgeva linnas Airi Rütter – Rahvaliit,  juh esimees; Palamuse vallas Jaan Nuga – Sotsiaaldemokraatlik erakond; Puurmani vallas Sulev Sova – Res Publica; Torma vallas Peeter Keiv – Eestimaa Rahvaliit, juh esimees.

Põlvamaa

Põlva linnas Üllar Kask – Sotsiaaldemokraatlik Erakond (kuulub Isamaliitu); Kanepi vallas Margit Lail – VL Kanepi Valla Külade Ühendus (esinumber!).

Valgamaa

Sangaste vallas Ivo Pill – Keskerakond; Tõlliste vallas Olev Tammela –  Rahvaliit, Laatre kog juh esimees; Taheva vallas Rein Paas – Res Publica, Hargla kog juh esimees; Valga linnas Kalev Luts – Reformierakond, Valga kog juh esimees.

Võrumaa

Võru linnas Andres Mäevere – Keskerakond; Lasva vallas Mait Mölder – Kodukant Lasva; Võru vallas Agu Palo – VL Valla Eest, Pindi kog juh esimees; Varstu vallas Margus Truup –  Res Publica, Roosa kog juh esimees; Antsla vallas Üllar Salumets –  Res Publica; Haanja vallas Erki Sok – Sotsiaaldemokraatlik erakond, Vastseliina kog juh esimees.

Viljandimaa

Kolga-Jaani vallas Hovard Nurme – Isamaaliit; Karksi vallas Kalle Gaston – Isamaaliit; Kõo vallas Vello Salum – VL Koduvald (Isamaaliit); Mõisaküla vallas Kunnar Keres – VL Kodune (Res Publica, esinumber!), juh esimees; Tarvastu vallas Markus Haamer – VL Elukaar; Viljandi linnas Mart Salumäe – VL Kodune (esinumber!) ja Tarmo Loodus – Isamaaliit, Jaani kog juh esimees.

Pärnumaa

Häädemeeste vallas Marek Roots – Reformierakond; Saarde vallas Arvet Ollino – Keskerakond (praktikant); Halinga vallas Epp Sokk – Res Publica, Pärnu-Jakobi kog juh esimees; Vändra vallas Peeter Tilk – VL Kodukant, juh esimees; Pärnu linnas Jaanus Torrim – Reformierakond, organist; Pärnu linnas Jüri Kask – Isamaaliit, Tori juh esimees; Saarde vallas Jaan Nurm – Keskerakond, juh esimees.

Läänemaa

Haapsalu linnas Madis Kütt – Isamaaliit, juh esimees; Kullamaa vallas Ants Leedjärv – VL Kullamaa Valla; Lihula vallas Jaak Kastepõld – Reformierakond, juh esimees; Märjamaa vallas Margus Jehe – Res Publica, Kulamaa juh esimees; Noarootsi vallas Tiiu Tulvik – Keskerakond, juh esimees; Hanila vallas Olavi Vainu – VL Koduvald, Karuse kog juh esimees.

Saaremaa

Kihelkonna vallas Rene Reinsoo – Rahvaliit ja Elmar Reinsoo – Rahvaliit; Kuressaare linnas Anti Toplaan – Eesti Kristlik Rahvapartei (esinumber!), Katrin Keso-Vares – Eesti Kristlik Rahvapartei, Kaalep Koppel – Eesti Kristlik Rahvapartei, juh esimees; Valjala vallas Hannes Nelis – VL Parem Valjala ja Kaido Kaasik – VL Parem Valjala, juh esimees; Kaarma vallas Anu Hansen – Keskerakond, juh esimees; Orissaare vallas Külli Preiler – Rahvaliit, juh esimees.

Hiiumaa

Emmaste vallas Argo Olesk – VL Emmaste koostöö; Kärdla linnas Hüllo-Kristjan Simson – Isamaaliit; Pühalepa vallas Antti Leigri – VL Koduvald, juh esimees.

Harjumaa

Jõelähtme vallas Mare Peterson – Res Publica,  juh esimees; Keila linnas Margus Välja – Reformierakond, juh esimees; Kuusalu vallas Jaanus Jalakas – VL Meie Kodu ja  Martin Urva – VL Ühiselt Edasi,  juh esimees; Loksa linnas Andres Kaskla – Keskerakond, juh esimees; Nissi vallas Lea Jants-Ylönen – VL Tasakaal; Paldiski linnas Erich Roots – Reformierakond, juh esimees; Saue linnas Urmas Viilma – VL Sõbralik Linn (Isamaaliit); Saue vallas Jaanus Noormägi Sotsiaaldemokraatlik erakond; Viimsi vallas Illar Hallaste – Reformierakond;  Erkki Juhandi – Isamaaliit;  Vello Vallaste – Reformierakond, EELK revisjonikomisjoni esimees.

Raplamaa

Käru vallas Andres Tšumakov – Res Publica (esinumber!); Märjamaa vallas Illimar Toomet – Isamaaliit; Rapla vallas Raivo Erm – Res Publica, juh esimees; Kaiu vallas Tauno Kibur – Res Publica; Kohila vallas Joel-Siim Põld – Isamaaliit, Juuru kog juh esimees.

Järvamaa

Ambla vallas Tõnu Linnasmäe – Rahvaliit; Järva-Jaani vallas Kuno Agan – Keskerakond, juh esimees; Kareda vallas Lea Heinaste – VL Kareda Kodupaik (Reformierakond); Koeru vallas Õnne Kuriks – VL Ühtne Koeru, juh esimees ja Allan Praats –  VL Ühtne Koeru (Isamaaliit);  Paide linnas Olaf Lääne – Res Publica,  juh esimees, organist; Türi linnas Teet Hanschmidt – Isamaaliit.

Tartumaa

Joel Luhamets – Isamaaliit; Tarmo Kulmar – Isamaaliit; Karl Laantee – Isamaaliit; Kristjan Luhamets – Reformierakond; Rõngu vallas Priit Laineste – VL Koduvalla areng, Reformierakond, Rõngu kog juh esimees.

Sirje Semm

Teie niuded olgu vöötatud ja lambid põlegu! (Lk 12:35)