Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Vaimulik olgu valvel

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /


Algur Kaerma valmistub koos perega Tapalt lahkuma ja uut elu sisse seadma Paides.

Paide Püha Risti kogudus on õpetajakoha vakantseks kuulutamise teadet edastanud juba mitu korda. Peale pikka arutelu, mis ühtekokku võttis aega terve aasta, on 15. aprillist sellele kohale määratud Algur Kaerma.

Konsistooriumi aprillikuu otsusega vabastati praost Teet Hanschmidt Paide koguduse hooldajaõpetaja kohustustest 15. aprillist ja sama otsusega määrati Paide koguduse õpetaja kohusetäitjaks diakonõpetaja Algur Kaerma.

«Raske on praegu öelda, et kustpoolt see idee just tuli,» arutles Kaerma. Igal juhul selgines läbirääkimiste protsessi käigus koht, kuhu Kaermate perel nüüd minek on. «Konsistoorium määras mind sinna, sest kuna mul on veel Usuteaduse Instituudis eksameid teha, ma kandideerida ei saanud,» rääkis vaimulik.

Kuidas elu Paides kulgema hakkab ja millised on esimesed ülesanded, selgub tegelikult alles siis, kui pastoraadi remont on lõppenud ja saab hakata kaustadega tutvuma. Praegu on Algur Kaerma käinud Paide linnavalitsuses ning ametiasutustes tere ütlemas ja asjadega tutvumas.

Seega võib koguduses ette tulla üllatusi. «Kui need tulevad, siis on need ka evangeeliumipärased,» oli Kaerma usaldust täis. Eks Jeesuse jüngritegi hulgast tuli üllatusi, tuletas ta meelde. «Ootamatused on elu osa,» arvas ta.

Koguduse kasvatamine on Jumala töö

Paljude inimeste suu läbi on avaldatud lootust, et uue vaimuliku tulek Paidesse mõjub hästi koguduse juurdekasvule. «Suurt kogudust teha ei ole raske,» arvas Kaerma, «kuid raskus peitub igapäevaelu elamises.» Tema sõnul on tähtis püstitada õige eesmärk ja leida õige vahekord ora et labora suhtes. «Mida ise ei jaksa, see tuleb anda Jumala kanda,» on Kaerma põhimõte. Seepärast ei tunne ta ka väga suurt koormat enda õlgadel, kui käitub ustavalt. «Omast väest ei ole võimalik kogudust kasvatada,» ütles ta.

Uues elu- ja töökohas on Algur Kaermal uusi mõtteid, kuid neid ta praegu veel ei avalda. Ta märkis vaid, et juhatusega koos on menetlemisel üks koguduseelu puudutav dokument. «Kui näen kõrrekesi põllul tärkavat, siis saab asjast rääkida,» jätab vaimulik plaanid praegu konkretiseerimata.

Tundlikkus ühiskonna suhtes

Poliitilisest elust on praegusel Tapa volikogu esimehel Kaermal kavas loobuda. «Ühiskond on jõudnud niikaugele, et preester ei pea enam olema poliitilisel areenil,» leidis ta. Kuid ta möönis, et kohalikul tasandil kaasa mõtelda on kirikuõpetajale sobiv küll – mille pärast siis veel palvetada kui mitte kohaliku elu pärast.

Ühiskonnaeluga peab kirik tema arvates kaasas käima. «Me ei kirjuta Piiblit ümber, kui ühiskond muutub,» arutles mees, «kuid me saame kirikutöös ühiskondlike muutustega arvestada.»

Eesti kirikus on tulemas veel mõni «lahja lehma aasta», arvas Kaerma ning leidis, et praegu tuleb pühenduda kirikutööle ja muud asjad kõrvale jätta. «Kes on tribüünil, see elab jõukamalt, aga kes pühendub, see elab kitsikuses,» tunnistas vaimulik, ent lisas, et koguduse õpetaja ei saa end mitme valdkonna vahel jagada.

«Vaimulik elu ja ühiskondlik elu nõuavad mõlemad oma osa väga jõuliselt,» kirjeldas ta oma valikute põhjusi. «Vaimulikul tuleb aru anda, mida ta teha tahab ja mille on ta nõus Jumalale loovutama,» märkis Kaerma. Oluline on olla valvel, leidis ta.

Kristel Neitsov