Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Väike-Maarjas mälestati metsavendi

11.11.2020 | | Rubriik: Kirikuelu
Praost Toompuu õnnistab mälestustahvli metsavendadele. Tahvli avavad minister Raivo Aeg ja Virumaa endise metsavenna Martin Tamme vend Kaljo Tamm. Tauno Toompuu.

Okupatsiooniaastatel end metsas varjanud ning võõrvõimule relvaga vastupanu osutanud meeste ja naiste mälestuseks korraldati 31. oktoobril Väike-Maarjas teemapäev, mille osaks oli ka teenistus kirikus.

Kirikusse oli metsavendluse ajaloo päeva puhul kogunenuid arvukalt. Seoses usupuhastuspühaga tuletas Viru praost Tauno Toompuu meelde ühe sõjamehe küsimust reformatsiooni algatanud Martin Lutherile. 

Küsimusele, kas ka sõjamehed võivad saada õndsaks, vastanud usuisa, et kurja vastu tuleb astuda kõikide vahenditega. „Muidugi ei tea me, mida Luther oleks meie metsavendadele soovitanud. Kuidas, kui kaua, milliste vahenditega võitlust jätkata. Aga mõte, et igal inimesel on õigus elada vaba inimesena elu, mille Looja on talle näidanud, ja et ka väike eesti rahvas tohib samavõrd olemas olla kui suured rahvad, juurdub reformatsiooni mõttest ja Lutheri õpetusest,“ kinnitas Toompuu metsavendade mälestusele pühendatud palvehetkel. 

Praost Toompuu õnnistas ka kiriku lõunaseinal Eesti Endiste Metsavendade Liidu mälestustahvli tekstiga „Igavene mälestus Lääne-Virumaa metsavendadele, kes langesid võitluses Eesti vabaduse eest!“. Avamisel sõna saanud justiitsminister Raivo Aeg nimetas, et kuigi sageli toonitatakse, et Eesti saavutas vabaduse 1991. aastal ilma inim­ohvriteta, siis päris õige see pole: „Aga selle pika võitluse algus 1940ndatel oli väga verine ja ohvriterohke. Sageli paisus see täiemõõduliseks sissisõjaks. Suur osa sellest sõjast peeti metsades.“ Aeg rõhutas, et meil lasub kohustus mälestada neid, kes kaotasid oma elu meie vabaduse eest.

Liina Raudvassar

Käige nagu valguse lapsed – sest valguse vili on ju igasuguses headuses ja õiguses ja tões. (Ef 5:8b,9)