Esileht » Uudis » Uudised »

Väike-Maarja kogudus ootab abi

17.08.2010 | | Rubriik: Uudised

Keeristorm jättis Väike-Maarja kiriku tornikiivrita. Tiit Kuusema8. augusti keeristorm rebis Väike-Maarjas kirikutornilt kiivri, mis kukkus kõrvalolevale leinamajale.
Koguduse juhatuse esimees Heli-Liivia Komp meenutab õhtut, kui ta jalgrattaga läbi liivamöllu kodu poole sõitis. Vaevalt koju jõudnud, helistati talle, et kirikul pole enam torni.
Tuule möllu aknast jälginud naine ütles, et torm oli puidust kiivriosa üles tõstnud ja justkui aru pidades maha pannud. Ohvriks langes leinamaja, peenem torniosa vajus kalmudele, vigastamata ainsatki hauda.
Abi tuli
Kogudus on avanud annetuskonto, reedeks oli sinna laekunud umbes 50 000 krooni. Inimeste vool kiriku juurde tõendab, et õnnetus ei ole kedagi ükskõikseks jätnud. Kohalikud koolilapsed on pärast nädalast rassimist kiriku ümbruse langenud okstest puhastanud.
Kaks päeva pärast õnnetust toimunud koosolekul osalesid koguduse esindajad, vallavanem Urmas Tamm, ministrid Marko Pomerants ja Siim Valmar Kiisler, kiriku esindajana Avo Üprus, restaureerimisfirma Rändmeister juhataja ajaloolane Juhan Kilumets jt.
Kilumets ütleb, et tuli kogudusele appi ja koostas lühikese ajaga taotluseelarve, mille alusel töö menetlusse võtta. Tegu oli ennustamisega, missuguse summaga ei jääks ehitaja hiljem hätta, vajaminevaks summaks sai ta 2,37 miljonit krooni.
Kilumetsa hinnangul on tornikiivri alumine ristlõige vaatamata kukkumisele hästi säilinud, arvatavasti saab taastamisel kasutada sellest umbes kolmandikku.
Reaalselt võiks töö valmida järgmiseks sügiseks, sest vaja on mõõdistada, projekteerida, puit ette valmistada jpm. «Kui kiivrit tehakse sadadeks aastateks, siis kiirustada ei saa,» ütleb ta.
Toetust reservfondist     
Koguduse hooldajaõpetaja Enn Salveste on tänulik Juhan Kilumetsale, kelle töömehed on kannatada saanud katuse ajutiselt katnud, eeltaastamistöödega jätkab Antaares OÜ.
Salveste soov on, et riik leiaks raha reservfondist või muudest vahenditest kui kirikute restaureerimise programmist, sest muidu jääks keegi rahast ilma.
Aastat 12 tagasi sai Väike-Maarja kirikutorn sindelkatte. Toona töid teinud Frantsiskuse OÜ juhataja Tõnu Parmakson ütles, et üle 25 m kõrgune kiiver istus lihtsalt torni peal, taolise konstruktsiooniga on umbes pooled meie kirikutest.
Muidugi vajaksid meie kirikute tornikiivrid ankurdamist, ütleb Parmakson, kuid riik eraldab kirikute avarii- ja restaureerimistöödeks aastas vaid 8 miljonit. Ka on juhtunu pretsedent: see on ainuke tornikiiver, mis on saja aasta jooksul tuule tõttu alla kukkunud.
Kannatada saanud leinamaja pakub samuti mõtteainet. Juhatuse esimehe sõnul on välja käidud idee see lammutada. Kannatada sai veel ühe kogudusele kuuluva hoone katus.
Rita Puidet


*Väike-Maarja kiriku tornikiivri  taastamise heaks annab 18. augustil kell 20 Ebavere laululaval heategevuskontserdi Väike-Maarjast pärit Eda-Ines Etti, kaasa võtab ta ka oma sõbrad.
Pilet maksab 25 krooni.
Soovijad saavad annetada EELK Väike-Maarja koguduse kontole Swedbankis 221050284862.

*Kuna torm on kahjustanud kirikuhooneid ka Haljalas, Rakveres, Palamusel ning väiksemal määral mujalgi, siis on avatud Swedbankis EELK Konsistooriumi sihtotstarbeline konto 221002160604. Selgitusse palutakse märkida «Annetus diakooniafondi» ja lisada asutuse või koguduse nimi, kelle toetuseks annetus tehakse.

Ära lase kurjal võitu saada enese üle, vaid võida sina kuri heaga! (Rm 12:21)