Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Vähktõvest vaimuliku prisma läbi

07.12.2016 | | Rubriik: Kultuurielu

Näitus Salemi kiriku saalis koosneb tekstidest ja mustvalgetest fotodest.Rain Soosaar

Tartu Salemi kirikus on aasta lõpuni võimalik vaadata näitust vähktõvega kokku puutunud inimeste lugudest.

20. novembril avatud näitus «Kingitud aeg» koosneb tekstidest ja mustvalgetest fotodest. Selle aluseks on vähki põdenute või nende sõprade ja lähedaste kogemused, mida on kogunud Salemi baptistikogudus. Näituse peamised koostajad on Sirli Reinhaus ja Aksel Kivi, tehnilise teostuse autorid aga Külli Hansen, Kristiina Kalamees ja Maria Müür. Vaadata saab seda kiriku lahtiolemise aegadel või etteteatamisel.
Tekstipõhised näitused panevad tavaliselt küsima, milleks tulla näitusesaali tekstidega tutvuma, kui veebist või raamatust lugemine oleks märksa mugavam. Seda tunnet näituse «Kingitud aeg» puhul ei teki, sest selle tekstid täiendavad suurepäraselt kirikus kuulutatavat. Kõiki lugusid ühendab nimelt haiguse mõtestamine jumalasuhte kaudu ja sellest hingelise toe leidmine.
Lugudes jagatakse kaotusvalu lähedaste lahkumise pärast ning seletatakse, kuidas kainestav mõtlemine surmale on pannud oma elu ümber hindama. Ent vähist tervenenud inimesed kinnitavad ka, et läbielatu on muutnud nende usku sügavamaks ja vabastanud murest tuleviku ees. Mõnedki on haiguse varases avastamises või ootamatult edukas paranemises näinud Jumala juhtimist.
Lugude kogumine aga jätkub. Kes oma kogemusi vähiga teistele vahendada tahab, võiks sellest teada anda aadressil sirli.reinhaus@gmail.com. Samal aadressil palutakse kirjutada ka neil, kes soovivad näitust tellida oma kogudusse või mujale.
Lisaks näitusele toimus Salemi koguduses hiljuti heategevusmüük vähiravifondi «Kingitud elu» toetuseks. Ka näitus on kavas lõpuks fondile üle anda.
Rain Soosaar

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)