Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Vaga vesi, sügav põhi

17.02.2021 | | Rubriik: Uudised
Andrus Mõttusel on täna juubel. Liina Raudvassar.

Täna tähistab juubelit konsistooriumi kantsler ja Kambja koguduse õpetaja Andrus Mõttus, kes on vaimulikuna kirikus teenima hakanud küpses eas ja teeb seda erinevates ülesannetes pühendunult.

Pereraadio 21. jaanuaril eetris olnud saates „Eenoki põlvkond“ kõneleb ta, et sai ristitud 16aastaselt enda tungival soovil ja palverännusõbrana arvab, et iga uskliku inimese elu on palverännak. Pärast oma kolmandat palverännakut sai ta südamesse selge kutse, et tuleb minna õppima vaimuliku ametit.

Andrus Mõttuse kohta võib öelda, et ta põleb heleda leegiga, ent ei taha sellest rääkida. Seda kinnitavad kõik tema kaasteelised, keda palusime jagada oma kogemusi ja mõtteid juubilarist.

Palju õnnistusi oluliseks tähtpäevaks!

Joel Luhamets,piiskop:

Andrus Mõttus on äärmiselt mõnus ja muhe mees. Temaga koos olles igav ei hakka. Temas on ettevõtlikkust ja järjekindlust, töökust ja tõsidust, tarkust ja nupukust. Andrus on elanud just nii, nagu Jeesus õpetas: „Olge siis arukad nagu maod ja tasased nagu tuvid!“ Vaiksel viisil toimetades on ta alati olnud oluliste otsustajate hulgas. Valikuid tehes ei ole ta kergemat rada otsinud. Seda ka mitte sportimise ja palverännakute puhul. Päris noorest peast alates on teda kutsutud tähtsatesse ametitesse. 

Usun, et tähtsaimaks kutseks peab ta Jeesuse kutset olla tema järgija. Tööle Jumala riigis asus Andrus palju varem, kui ta sai vaimuliku kutse. Seda tööd tehes on ta ustav olnud ka väikesi ülesandeid täites. Jeesuse ütlus „Sa oled olnud ustav pisku üle, ma panen su palju üle“ on Andruse elus täide läinud.

Pikaajaliste majandus- ja juhtimisalaste kogemustega ning selgete usuliste seisukohtadega on Andrus EELK kantslerina ja konsistooriumi liikmena täitmas kõige olulisemat ja väga vastutusrikast ülesannet meie kirikus. Aruka mehena ta teab, mis on tema tugevad küljed. Ta ei ole eriti kirjaprohvet. Kuid õige sõna oskab ta alati vajalikul hetkel ütelda.

Olgu need öeldud sullegi, kallis vend. Jumal õnnistagu sind juubelipäeval! Ta arm ja heldus hoidku kogu su peret! Lasku Kõigeväeline korda minna kõigil su ettevõtmistel!

Priit Humal, ärimehest sõber:

Andrus tuli 2003. aastal Tartu Pauluse kammerkoori laulma, sellest ajast tunneme lähemalt. Sõbrana on ta väga võimekas ja ustav. Pigem tagasihoidlik, mitte ennast eksponeeriv, ent samal ajal on suutnud oma elus palju ära teha. On pidevalt otsinud Jumala juhtimist oma elus.

Meid on, enne kui Andrusest vaimulik sai, ühendanud seotus ettevõtlusega. Mina ettevõtjana, tema enamasti ettevõtete juhina. Nt on ta oma ettevõttes Tõrvas tootnud kohukesi, juhtinud palkmajade tootmist Elvas, olnud Vestman Kinnisvara juhatuse liige, Eesti Energias oli tema alluvuses 500 inimest ja pärast EPA lõpetamist sai ta kohe ühismajandi esimeheks. Arvan, et ta on sünnipärase andega juht.

Andrus on ka väga sportlik. Nooruses oli võistlussportlasena erinevatel mootorispordi aladel Eesti tipus. Meie ühine hobi on purjelauaga sõitmine, viimasel ajal harrastab Andrus koos pojaga BMX jalgrattasõitu.

Pärast seda kui käisime kammerkooriga Taizés, hakkas Andrus Pauluse koguduses Taizé palvusi pidama. Arvan, et sellest sai ta impulsi vaimuliku ametiks. See kasvas meie sõpruskonnast välja.

Meenub lugu, mida ta isegi on rääkinud. Pauluse kiriku tiibhoone III korrusel toimus Taizé palvus. Põrandal oli terve rida teeküünlaid. Andrus palvetas vaikselt, et kui Jumal tahab, et ta teeks Taizé palvusi edasi, siis võiks mõni küünal minna pika leegiga põlema. Mõtles ka, et see on tobe mõte, ent tegi silmad lahti ja üks küünal põleski pika leegiga.

Olin kõrval ega teadnud Andruse palvetest midagi, ent nägin seda. Eks seda võib teeküünalde puhul füüsikaseaduste põhjal teatud kordi juhtuda, ent see oli tema palvevastus. Ta rääkis sellest alles kunagi hiljem. Kui see ruum läks remonti, siis võtsin selle koha põrandast välja, kus küünal oli aluspinda kõrvetanud, hoidsin alles, raamisin ära ja kinkisin hiljem talle ordinatsioonipäeval. See on tema kutsumise märk Jumalalt.

Soovin Andrusele jätkuvat oma andide õiget rakendamist kõigis paigus, kuhu Jumal teda saadab!

Siimon Haamer, Tartu teoloogia akadeemia juhataja:

Andrus Mõttus kuulub TTA juhatusse ja tema abikaasa on minu lähim kaastöötaja Pastoraadis, olles EELK UI Tartu Teoloogia Akadeemia kantselei juhataja. Andrus on ülimalt sihikindel. Sellist inimest polegi kohanud, et võtab asja ette ja selles suunas ka selgelt ning konkreetselt liigub. Keskendub eelkõige eesmärkidele, mida peab täitma, ja seetõttu jääb oma elu tihti tagaplaanile.

Ta on väga pühendunud oma vaimulikus teenimises, väga töökas ja kuskilt järeleandmist ei tee. Tähelepanust pole huvitatud ja ei soovi alati, et saavutused tuleks ilmtingimata temaga siduda. Annaks Jumala talle jõudu vastu pidada!

Reido Orov, Kambja koguduse juhatuse esimees:

Andrus Mõttus on mind kiriku juurde toonud, tema ristis ja leeritas. Olin nõukoguliku kasvatusega ja vaatasin kirikuga seotud inimesi kui veidi imelikke. Stereotüüp sai purustatud, siiani kahetsen, et leeriaeg nii lühike oli, see oli ääretult hariv ja huvitav. Andrus võttis pinged maha, tema ütlus oli, et piibliga pähe lööma kedagi ei hakka.

Tunnen teda juba 90ndatest, kui ta EPAs õppis, käisime koos jõusaalis. Hiljem suhtlesime ka kutsehariduskeskuses, mida tema juhtis ja kus mina siiani õpetan. Huvitav fakt – meil on kutsehariduskeskuses umbes 350 töötajat ja Andrus teadis kõiki eesnimepidi. Kui palju on selliseid inimesi? Kui Andrusest vaimulik sai, siis oli see sõpradele üllatav, aga praegu mõtlen, et ükskõik millises meeskonnas ta on, kõik võidavad.

Inimesena on ta äärmiselt tark ja tasakaalukas, väga hea kuulaja, aga ka vestja. Kui teda panna kõnet pidama, siis tundub, et ta võib vist igal teemal seda teha. Äärmiselt hea kõnemees. Äkki võiks Barack Obamaga võrrelda. Ta on ise küll väga tagasihoidlik ennast hindama, kohati ka eneseirooniline. 

Kogudusega on tal suhted väga head. Mulle tundub, et Andrus oskab oma aega hästi jagada, koguduses midagi vajaka pole seetõttu, et ta ka üldkiriklikke ülesandeid täidab. Oskab jutlustesse tuua elulisi fakte, erinevaid juhtumeid, alati on tõeliselt huvitav ja hariv. Mitte kunagi pole sellist vana rasva pealt rääkimist. Kui ta seda teeb, siis väga oskuslikult, mina pole märganud.

Tema suhtumine inimestesse on nii soe. Kui näiteks armulauale tuleb laps, siis näitab ta välja erilist hoolt, see on lausa liigutav … Et ta nii palju jõuab ära teha, siis tähendab see, et seljataga on väga tugev pere. Tänu abikaasa Kristiinale tõenäoliselt Andrus nii tugev olla saabki!

Venelased ütlevad, et kõigil on omad prussakad, meie vaste on, et igaühel on mingi luukere kapis. Andruse puhul ei oska arvata, et tal võiks mõni luukere kuskil olla. Kahtlen, kas on olemas inimest, kellel oleks tema kohta üdini halba ütelda. Mul on hea meel, et tunnen teda.

Vahel muretseme, et ta teeb liiga palju! Seepärast soovin talle tervist, jaksu ja ka oskust aega maha võtta, et rohkem puhata.

 Kätlin Liimets

Andrus Mõttus

Konsistooriumi kantsler ja Kambja koguduse õpetaja

Snd 17.2.1971 Tõrvas

Ristiti 1987, konfirmeeriti 1989 Urvaste koguduses

Ordineeritud diakoniks 08.7.2011, preestriks 15.7.2012

Haridus: Tõrva keskkool, Eesti põllumajandusülikool 1993 (majandus), Tartu ülikool 2006 (kehakultuur), Tartu teoloogia akadeemia 2009–2012 (vaimulik, hingehoid, BA), UI past-sem Tartu Pauluse ja Kambja 2011/2012

Teenistus: Kambja diakon 2011, õpetaja al 2012. Konsistooriumi kantsler al 2017. Kirikukogu liige, majandusnõukogu esimees, OÜ Kiriku Varahaldus nõukogu liige, UI nõukogu liige, rahvusvaheliste ja oikumeeniliste suhete komisjoni liige

Muud ametid: olnud ettevõtja ja erinevate ettevõtete juht, 2012–2018 Tartu kutsehariduskeskuse direktor

Abielus, kolm last

Tänu olgu Jumalale, kes ei ole heitnud kõrvale mu palvet ega ole mult ära võtnud oma heldust!  (Ps 66:20)