Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Vaevatud poeetide võidukäik PÖFFil

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /


PÖFFi seansse sai Tartus vaadata kinos Athena, mis asub Tartu luterliku Peetri kooli ruumides. Kätlin Liimets.

Lõppenud aasta PÖFFil valis oikumeeniline žürii põhiprogrammist oma auhinna vääriliseks Kasahstani filmi „Mukagali. Poeedi lahkumine“ (režissöör Bolat Kalõmbetov).

Kui Londoni filmiväljaanne Dirty Movies kirjutab, et „on uskumatu, et nii väikeses riigis toimub nii suur rahvusvaheline filmifestival“, siis Eestile on see usutav olnud juba 25 aastat. Mulluse festivali põhiprogrammis linastus 181 filmi 74 riigist. Neljas võistlusprogrammis oli kokku 34 maailma- ja 31 rahvusvahelist esilinastust.20 000 euro suurusele peaauhinnale, mille pani välja Tallinna linn, kandideeris 19 filmi ja võitis Saksa režissööri Andreas Kleinerti film „Armas Thomas“, mis räägib kirjanikust ja filmitegijast Thomas Braschist, keda Ida-Saksamaal taga kiusati.

A-kategooria filmifestivali heade traditsioonide hulka kuulub ka oikumeenilise žürii olemasolu, kes jälgib filmiloojate loomingut empaatia, inimlikkuse ja traditsioonide vaatenurgast. Sellesse žüriisse kuulusid sel korral EKNi president emeriitpeapiiskop Andres Põder (EELK), munkpreester ja kaplan Justinus Ilmar Kiviloo (EAÕK), roomakatoliku kiriku pressiesindaja Marge-Marie Paas(RKK), Rootsi-Mihkli koguduse abiõpetaja Tõnis Kark (EELK).

Auhinnatseremoonial Estonia kontserdisaalis põhjendas Marge-Marie Paas žürii valikut järgmiselt: „„Mukagali. Poeedi lahkumine“ on film, mille poeetiline keel ja visuaalne rikkus võimaldab kõige tundlikumaid teemasid tõlkida inimhinge keelde. Püüd ilu ja vaimu järele ei kustu ka kõige sügavamas ideoloogias ja räsitud südames, vaid avab hoopis ukse tõeliste vaimsete väärtuste ülistamisele.“

PÖFFil rahvusvahelise esilinastuse teinud film kõneleb andekast, ent vääriti mõistetud, tsenseeritud ning traagilise elusaatusega kasahhi poeedist Mukagali Makatajevist (1931–1976), keda hakati tunnustama alles pärast tema surma. Film sündis Mukagali 2021. aastal tähistatud 90. sünniaastapäeva auks. Filmis saavad vaatajad osa peategelase kolmest viimasest eluaastat. Ta lahkub vabatahtlikult Moskva ülikoolist pärast Brežnevi võimuletulekut, keeldub ülistamast kommunismi väärtusi ning töötab kasahhi keele säilitamise nimel. Mukagali jääb oma loomingulisele vabadusele truuks, ent tunnustamatus ja riiklik tagakius viivad kurbuse ja alkoholi hukutavale rajale.

Kätlin Liimets