Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Vabatahtlikuna Iisraeli armees teenimas

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

Anneli Tamme (vasakul) Iisraeli armees vabatahtlikuna tööl.  ErakoguOlin koos abikaasaga eelmise aasta märtsis kolm nädalat vabatahtlikuna Iisraeli armees Sar-Eli organisatsiooni vahendusel.
Sar-El on rahvusvaheline organisatsioon, kes vahendab vabatahtlikke üle kogu maailma Iisraeli armeesse. Meie sõjaväeosa asus Tel Avivi lähedal ja see oli sidevahendite baas.
Vabatahtlik armees tähendab nn tagalas olemist, erinevates sõjaväeosades tegemas vajalikke töid, mis aitavad toime tulla sõduritel Gaza sektori probleemsetes piirkondades. Iisraeli saabudes oli alguses veidi häiriv, kui nägime vabalt ringi liikuvaid relvastatud sõdureid kaubamajas, bussis, rongis, tänaval jm.
Meie töö kestis pühapäevast neljapäevani kõrvuti Iisraeli ajateenijatega. Vabatahtlikud on kohustatud samuti kandma vormi ja osalema hommikusel lipuheiskamisel. Õhtuti õpetasid sõdurid meile heebrea keelt. Suhtlemiskeelena kasutasime inglise ja vene keelt.
Reede ja laupäev on sabat, kus vabatahtlikud on kohustatud minema baasist välja. Meil oli võimalus igal nädalalõpul ööbida mõnes sõdurite hostelis, mis on muust majutusest odavam. Käisime Teveryas, Tel Avivis ja Haifas. Puhkepäevadel korraldati meile ekskursioone ja piisavalt jäi ka vaba aega.
Vabatahtlikuks võib minna omal käel, kui võtta otse ühendust Sar-Eli kodulehel olevate kontaktisikutega. Samas võib ka liituda mõne grupiga. Meie käisime koos soomlaste grupiga. Soomlased on käinud vabatahtlikku tööd tegemas juba 17 aastat. Soome poolt on vedajaks ja organiseerijaks olnud aastaid Seppo Kalevi Waris. Soovi korral võib temaga ühendust võtta e-posti aadressil kalevi.waris@kisko.salonseutu.fi või siis otse Sar-Eli organisatsiooniga http://www.sar-el.org/.
Kõige rohkem käib armees vabatahtlikke endistelt Nõukogude Liidu aladelt. Palju on inimesi ka USAst, Prantsusmaalt ja mujalt.
Iisrael on kallis maa. Meie kolme nädala kulutused (lennupiletid + asjaajamistasu + taskuraha + hostelid nädalalõppudel) olid kokku umbes 767 eurot. Kuid kogemus, mida saime, on seda raha väärt. Turistina ei ole võimalik seda kogeda. Mina õppisin mõistma iisraeli rahvast, tänapäeva poliitikat ja maailma suhteid Iisraeliga. Loen ja kuulan nüüd uudiseid Iisrae­list hoopis teiste tunnete ja mõtetega.
Anneli Tamme