Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Vabadussõja pärg jõudis tagasi Risti kirikusse

18.06.2014 | | Rubriik: Kirikuelu

Risti kirikusse jõudis konserveeritult tagasi vabadussõja pärg, mis on teadaolevalt ainus omasugune Eestis.

Selle on Risti kihelkonna langenute mälestuseks kinkinud Eesti Vabariigi Sõjaministeerium. Pärg paigutati Risti kirikuaias oleva vabadussõja mälestussamba juurde tõenäoliselt monumendi avamisel 29. juunil 1924.
Risti sammas on üks neljast vabadussõja mälestusmärgist, mis säilis puutumatuna läbi kogu okupatsiooniaja ja tänini on alles ka samba juurde kuulunud mälestuspärg.
Koguduse õpetaja Annika Laatsi sõnul on tõenäoline, et pärg viidi kirikutorni varjule Nõukogude okupatsiooni saabudes. Millal täpselt, ei tea praegustest koguduseliikmetest enam keegi.
Kummulikeeratuna ja tolmu alla mattununa seisis pärg tornis aastakümneid. Kolm aastat tagasi tõid koguduseliikmed torni koristamise käigus pärja taas päevavalgele.
Pärjalindil olev tekst «Risti langenud Wabadussõja kangelastele. Sõjaministeerium» köitis leidjate tähelepanu ja pani otsima võimalusi selle korrastamiseks.
Konserveerimise tegi võimalikuks kaitseministeeriumi tugi, millele kogudus lisas oma panuse. Pärg konserveeriti Kanutis.
Pärg oli tsingitud raudplekist ümbrisvannis, mis kinnitus 1,8 meetri pikkuse puidust risti külge. Jämedast traadist ovaalile kinnituvad viiestes puntides sarnase vormiga stantsitud raudplekist vahtralehed, moodustades pärja kahara taustafooni.
Lisaks on kase- ja loorberilehtedega oksi ning erinevad lilled: kallad, liiliad, roosid ja sinililled. Restaureeritud pärg on paigutatud kiriku eeskoja lõunapoolsesse seina.
Eesti Kirik

Seadus on ju antud Moosese kaudu, arm ja tõde aga tulnud Jeesuse Kristuse kaudu. (Jh 1:17)