Esileht » Arvamused » Nädala ringvaade »

Vaba vaimu kandjaist

14.08.2019 | | Rubriik: Nädala ringvaade

On möödas ajad, mil suve lõpusirge sündmustevaegus pani kõnelema nn hapukurgihooajast. Kirikulehe tegijad on pigem kimpus väljakutsega kõige kajastamisväärse äramahutamisega.
Läbi oma liikmete ja teemade oli kirik kohal Paide arvamusfestivalil. Kirikute nõukogu teemaalal võeti üles küsimusi, mis on üldühiskondlikult kõnekad. Mitmed teoloogid andsid oma panuse aga teisteski väitlusringides. Külg külje kõrval väga erinevate elualade esindajatega. Edastasid ristiinimese sõnumi: oleme osa maailmast ning valmis võtma kaasvastutust.
Möödunud nädalal märgiti Uku Masingu ja August Sabbe 110. sünniaastapäeva. Arusaadavalt erinevates tonaalsustes ning mastaapides. Kui esmapilgul tundub neid kohatu ühte lausesse paigutada, siis pisut süüvides osutub see ometi mõeldavaks. Lisaks sünniaastale on meeste eluloos muudki ühist. Mõlema elukäiku mõjutasid aeg ja olud. Metsavend (Eestis viimane) August Sabbe (1909–1978) ja teoloog Uku Masing (1909–1985) olid mõlemad okupatsiooniaja ohvrid. Sabbe varjas ennast metsas, Masing oli sisepagulane – mõlemad jäid omal kombel vabaks meheks. Võib jäädagi juurdlema, millist tuge pakkus meeste omamoodi vabadusvõitlusele kiriklik kuuluvus ja isiklik usk. August Sabbet mälestati pühapäevasel jumalateenistusel Pindi koguduses. Siin oli ta ristitud, muide oma vöörmündrist vanaisa Hindriku poolt.
Liina Raudvassar

Kristus ütleb: Tulge minu juurde kõik, kes olete vaevatud ja koormatud, ja mina annan teile hingamise! (Mt 11:28)