Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Vaba rahvakiriku tähtpäevaüritused

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

Reipal sammul ja ühisel meelel saabub protsessioon Raekoja platsile: esireas (vasakult) õpetaja Raino Kubjas Laiuselt, aasta vaimulik Ants Leedjärv Kullamaalt, praost Avo Kiir ja diakon Tauno Toompuu Virumaalt.

Reipal sammul ja ühisel meelel saabub protsessioon Raekoja platsile: esireas (vasakult) õpetaja Raino Kubjas Laiuselt, aasta vaimulik Ants Leedjärv Kullamaalt, praost Avo Kiir ja diakon Tauno Toompuu Virumaalt.

Möödunud laupäeval tähistas luterlik kirik Tartus Eesti vaba rahvakiriku 90. aastapäeva.

Päeva alustati vaimulike ja koguduseliikmete piduliku rongkäiguga läbi kesklinna.

Kirikukellade helisemise lõppedes oli suursugune Jaani kirik inimestest tulvil: EELK esindajad paljudest eri paikadest olid kokku tulnud, et üksmeeles ja osaduses Jumalat tänada luteri kiriku pika ea ja suure õnnistuse eest.

Sina oled maa sool

Jumalateenistuse juhtiv liturg oli peapiiskop Andres Põder, kaasa teenisid praost Joel Luhamets, assessor Ove Sander ja teised vaimulikud. Pühakirja lugemine ja kirikupalve ütlemine oli usaldatud ka ilmikliikmetele.

Jutluses rääkis peapiiskop maa soolaks olemisest. Tema sõnul ei tule vaimsus ja väärikus inimesest enesest, vaid Jumalast, Tema ligiolust ja lunastusest. Peapiiskop kinnitas, et kiriku ülesanne on jätkuvalt olla maa sool ja maailma valgus, kellele Jumal näitab teed ja süütab südamed.

Peapiiskop õnnistas EELK lipu – trikoloori sinisel taustal on valge ääristusega must rist, mille keskel valge luteriroos ning punane süda musta ristiga. Sümboolika idee autoriks on Priit Herodes, kes pälvis selle eest ka EELK III järgu teeneteristi. Lipu kinkisid kirikule Eesti akadeemilised organisatsioonid. Lipu andsid üle Aado Altmets korp! Ugalast, Valdur Kadakas EÜSist ja Aira Võsa korp! Filiae Patriae’st.

Rahvuslikus võtmes

Armulauaga jumalateenistuse lõpetas võimsalt ja ühtekuuluvustundega lauldud Juhan Aaviku «Hoia, Jumal, Eestit».

Jumalateenistusel osalesid president Toomas Hendrik Ilves, president Arnold Rüütel abikaasaga, peaminister Andrus Ansip, ministrid Jaak Aaviksoo, Maret Maripuu (luges ka kirikupalvet) ja Tõnis Lukas. Eestisse pidustustele olid tulnud E.E.L.K. peapiiskop electus Andres Taul ja Kirikute Maailmanõukogu (KMN) peasekretär Samuel Kobia.

Jumalateenistuse kava panid kokku õpetajad Peeter Paenurm ja Marko Tiitus, muusikalise osa organist Elke Unt, kes pidas oluliseks rahvusliku helikeele sissetoomist jumalateenistuse kavasse. Lauluhääle ja pillimänguga kaunistasid teenistust Tartu Karlova gümnaasiumi lastekoor Maarjalill, Jaani kiriku kammerkoor (solist Anu Haamer), väikesed kanneldajad Tartu Maarja kogudusest, Tartu keelpillikvartett ja trompetistid. Armulaua jagamisel laulis koor dirigent Lilyan Kaivi juhatusel õpetaja ja helilooja Mart Jaansoni loodud koraaliviise, mis on inspireeritud vaimulikest rahvalauludest.

Laulan suust ja südamest

Jumalateenistusele järgnes aktus, kus pidas kõne president Toomas Hendrik Ilves. (Kõne tekst 2. lk.) Aktusel kõneles ka KMN peasekretär Samuel Kobia, kes tunnustas Eesti kiriku tugevust ning pidas imetlusväärseks siinset usulist ühtsust, mis on aidanud Eesti riiki ja ühiskonda rasketel aegadel.

Aktus jätkus kiriklike autasude üleandmisega peapiiskop Põderi poolt.

Lõunasöögi järel kuulati Treffneri gümnaasiumis kolme tunni vältel ettekandeid teaduskonverentsil. Õhtu lõppes kontsert-palvusega Jaani kirikus. Peapiiskop tänas ilusa päeva eest ning sõnas, et kirik on kogu aeg kandnud ja inimesteni toonud Jumala armastust, ning usub, et hea ja armastava pere hulka kuulub palju inimesi ja põlvkondi, kes avaldavad ennast erinevates väljundites. Üks nendest väljunditest on muusika.

Palvesoovidega ja üheskoos

Head sõnumit rõõmust, lootusest ja armastusest jutustasid läbi muusika Misjonikoor ja ansambel Crux, kaasates lauludesse ka publiku. Misjonikoor esitas teiste lugude seas ka Misjonikeskuse 10. tööaasta puhul selle aasta misjonipäevadeks valminud misjonilaulu «Õnn on…», mille viisi on Udo Ripsi sõnadele seadnud Maarja Vardja.

Crux on eesti noorte kristlaste seas ülimalt populaarne ja tuntud kui kristliku sõnumiga kvaliteetset rokk- ja popmuusikat viljelev ansambel. Minu kõrval istunud Katrin tähendas agaralt pilte tehes, et on käinud pea igal Crux’i kontserdil ning on bändi suur fänn.

Kontserdil anti igaühele võimalus isiklikuks eestpalveks, uksel jagatud paberid eestpalvesoovidega korjati kokku. Eestpalveid ette ei loetud, iga palve jäi esitaja ning Jumala vahele. Ühiselt paluti Jumalalt, et palvesoovide täitumine palve esitajaid rõõmustada võiks. Palves olid õpetajad Leevi Reinaru ja Ants Leedjärv.

Peapiiskop ütles kontserdi lõppedes õnnistussõnad ning tänas esinejaid suurepärase kontserdi eest. Ilus päev oli jõudnud õhtusse. Inimesed suundusid kirikust südamerahuga vaikse muusika saatel koduteele, kõrvus Crux’i sõnad: «Võta mul käest ja läheme koos, jagatud murest jääb alles vaid pool. Jagatud rõõm muudab suuremaks seest, jagades mõistad, kes õde, kes vend.»

Merje Mänd