Esileht » Arvamused » Nädala ringvaade »

Väärtused ja viljad

07.06.2019 | | Rubriik: Nädala ringvaade

Kristlike väärtuste teema on viimasel ajal avalikkuses üha suuremat tähelepanu pälvinud. Kahtlemata on see suuresti peapiiskop Urmas Viilma teene. Eriti suurt vastukaja on seejuures saanud tema hinnangud erakondade valimislubadustele ja hiljuti sõlmitud koalitsioonileppele. Viimastel nädalatel on ilmalikus meedias ilmunud aga teistegi EELK vaimulike teemakohaseid sõnavõtte. Torkab silma, et sugugi mitte kõiges pole nad omavahel ega ka peapiiskopiga samal nõul.
Kristlike väärtuste üle vaieldakse aga neil päevil ägedalt ka paljudes teistes riikides. Näiteks Itaalia populaarne siseminister Matteo Salvini rõhutab igati oma usklikkust ja toetust ideele Euroopa kristlikest juurtest. Tema partei Liiga võitiski Itaalias europarlamendi valimised, saades koguni 34,3% valijate toetuse.
Paljudest kirikuinimestest ongi saanud Salvini veendunud pooldajad, ent piiskopid ja katoliiklik meedia on hoopis tema ägedamate kriitikute seas. Eriti arvustatakse Salvini immigratsiooni- ja integratsioonipoliitikat, mis olevat vastuolus paavst Franciscuse üleskutsetega solidaarsuseks sisserändajatega.
Ka Salvini ja mõnede teiste rahvuslik-konservatiivsete vaadetega kristlaste euroskeptilised hoiakud erinevad paljude Euroopa kirikujuhtide omadest. Näiteks paavst Franciscuski kutsus oma eelmise nädala Rumeenia-visiidist kokkuvõtteid tehes kristlasi üles palvetama Euroopa ühtsuse eest.
Niisiis kaitstakse ristiusule viidates tänapäeval kõige erinevamaid ja üksteisega selges vastuolus olevaid seisukohti. Seda arvesse võttes tundub mõistlik õpetaja Annika Laatsi poolt hiljuti Edasis tehtud üleskutse kristlikest väärtustest rääkimise asemel mõelda pigem selle üle, kas ja kuivõrd kristlaste avalikus tegevuses väljenduvad Gl 5:22j kirjeldatud Püha Vaimu viljad.
Rain Soosaar

Kristus ütleb: Tulge minu juurde kõik, kes olete vaevatud ja koormatud, ja mina annan teile hingamise! (Mt 11:28)