Esileht » Uudis » Uudised »

Uus president on ametisse astunud

12.10.2016 | | Rubriik: Uudised

Kaljulaid310. oktoobril vannutati ametisse Eesti Vabariigi viies president Kersti Kaljulaid.
Seekord sai Eesti presidendi alles kuuendal katsel. 3. oktoobril riigikogus toimunud hääletusvoorus sai Kaljulaid aga tervelt 81 häält, mis näitab suurt erakondadeülest usaldust tema suhtes.
Ka avalikkuses võeti Kaljulaidi presidendiks valimine üldiselt hästi vastu. Märgiti tema senist edukat karjääri, head reputatsiooni ja laia silmaringi. Muuhulgas on bioloogiat ja ärijuhtimist õppinud Kaljulaid varem töötanud peaminister Mart Laari majandusnõunikuna, erinevate ettevõtete juhina ja viimati Luksemburgis Euroopa kontrollikojas. Ühtlasi oli ta alates 2011. aastast Tartu ülikooli nõukogu esimees. Välismeedias rõhutati aga eriti seda, et Kaljulaid on Eesti esimene naispresident.
Ka peapiiskop Urmas Viilma tõstis oma Facebooki lehel uut presidenti tervitades esile positiivset: «Ta on lubanud kaitsta nõrgemaid ja neid, kellele liiga tehakse, ta on lubanud astuda välja raamidest ja üle piiridest ning rääkida inimestega, suhelda ja otsida ühisosa ning lepitust, on lubanud olla otsekoheselt aus, kuid lugupidav.» Viilma lisas, et tema mulje kohaselt on Kaljulaid seni olnud lugupidav ka usu ja usklike suhtes. Leidus siiski ka uude presidenti umbusklikult või kriitiliselt suhtujaid. Esile toodi tema vähene tuntus ja poliitiline kogemus ning asjaolu, et ta valiti kiirustades kitsa ringkonna poolt. Kaljulaid on omalt poolt lubanud pärast presidendiks saamist palju mööda Eestit ringi sõita, et rahvas temaga lähemalt tutvuda saaks.
Pärast ametivande andmist riigikogu ees esinedes rõhutas Kaljulaid, et peame pürgima enesekindlate, haritud ja tervete inimeste Eesti poole. Suurimaks riigi ees seisvaks probleemiks pidas ta aga julgeoleku tagamist. «Hoiame Eestit!» – nende sõnadega lõpetas Kaljulaid oma esimese kõne Eesti presidendina.
Rain Soosaar

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)