Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esileht »

Uus peatükk Eesti sakraalkunsti ajalukku

20.01.2021 | | Rubriik: Esileht
Aapo Pukk (paremal) ja Kristjan Luhamets näitavad kohta, kus Kristuse maal hakkab paiknema.Kätlin Liimets.

17. jaanuaril õnnistati Tartu Pauluse kirikus kunstnik Aapo Pukk maalima Jeesuslast Maarjaga ja ülestõusnud Kristust. Maalid valmivad sügisel.

Septembris tekitas sotsiaalmeedias elevust nimeka portreekunstniku Aapo Puki postitus, et ta otsib modelliks Kristuse näoga meest. Tellimuse esitas Tartu Pauluse kogudus, kus juba aastaid on otsitud sobivaid ikoonilaadseid teoseid kiriku peaukse lähedale. Paika, kus on võimalus palveküünlaid süüdata.

Aapo Pukk meenutab, et kahtles selliselt üleskutset tehes, ent jäi tulemusega rahule. Saabus üle kolmekümne foto. Nüüdseks on ta kohtunud kahe Kristuse prototüübiga. Ka Maarjal ja Jeesuslapsel on omad prototüübid. „Ei jäta ühte inimest domineerima, see saab olema sümfoonia. Arvestan ka religioosse tahvelmaali ja ikoonimaalimise traditsioone. Lõpptulemus tuleb igal juhul Jumalalt, muidu poleks asjal mõtet,“ mõtiskleb kunstnik.

Aapo Pukk ütleb Eesti Kirikule, et ehk ennatlikult, aga siiski tuleb tal eelolevale tööle mõeldes keelele sõna „elutöö“, sest kristlasena ja kunstnikuna arenedes saavad maalides kaks tipu poole pürgivat teekonda kokku, võib-olla esimest korda. „Varem olen Kristust endale maalinud ja Ruhnu kirikule Harri Reinu tellimusel „Apostel Peetruse vabanemise“ (2001). Olen ülimalt tänulik selle võimaluse eest ja ka palvetanud, et midagi niisugust võiks sündida. Tähendusrikas on ka, et maalid tellis minu sünnilinna kogudus,“ jagab ta.

Pärast pühapäeval piiskop Joel Luhametsa, koguduse õpetaja Kristjan Luhametsa ja abiõpetaja Marek Rootsi poolt Püha Vaimu juhtimise palumist Aapo Pukile asub kunstnik maalima. Ettevalmistustööd, et pintsel võiks lõuendit puudutada, algasid aga juba septembris. Kristjan Luhametsa sõnul on kunstnik mitmeid kordi kirikus käinud, kooskõlastanud maali paiknemise ja muud detailid sisekujundajaga, teinud üle 40 visandi, mille hulgast on koguduse nõukogu sobivad leidnud.

Modellidega on toimunud fotosessioonid, neile on moekunstniku abi kasutades õmmeldud ajastukohased riided. Kuna väikelast on raske motiveerida paigal püsima, siis telliti Noorsooteatrist Jeesuslapse keha prototüüp, näo maalib kunstnik siiski vahetus protsessis.

Kristjan Luhamets sedastab, et maalide eest tasub kogudus, ent kui on lahkeid annetajaid, siis võetakse toetus tänutundega vastu. Maalid soovitakse pühitseda 3. oktoobril, Tartu Pauluse kiriku esmapühitsemise 104. aastapäeval, ja nagu selgus, juhuslikult ka Aapo Puki sünnipäeval.

Kätlin Liimets

Püha, püha, püha on vägede Issand! Kõik maailm on täis tema au! (Js 6:3)