Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Uus loengusari „Jumal ja inimene“

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

laats1
Dr Alar Laats õpetab teist aastat Tartus Vabas Akadeemias. Kätlin Liimets

Tartus tegutseb teist aastat Vaba Akadeemia ehk Academia Artium Liberalium. 17. septembril algas seal loengusari „Jumal ja inimene“, mida viib läbi teoloog dr Alar Laats.

2018. aasta jaanuaris asutatud Vaba Akadeemia koondab Eesti õppejõude, teadlasi, mõtlejaid ja õppijaid eesmärgiga toetada renessansitüüpi haritlaste kujunemist kooskõlas vabade kunstide kontseptsiooniga. Akadeemiat juhatab Marylin Fridolin. Asutajad on Marju Lepajõe (1962–2019), Hardo Pajula, Mihhail Lotman, Ülar Ploom ja Maria-Kristiina Lotman.
Dr Laatsi loengud hakkavad toimuma üle nädala teisipäeviti Tartu Katoliku Hariduskeskuses (Jakobi 41) ja on avatud kõigile huvilistele. Ülevoolavalt sisutiheda, pea kolm tundi kestnud loengu sissejuhatavas osas rõhutas ettekandja, et kursuse nimetus on just „Jumal ja inimene“, mitte vastupidi, sest inimese mõistmine tuleneb Jumala mõistmisest.
Teema avaneb konkreetsete ajalooliste näidete varal aabrahamlikest usunditest (judaism, kristlus, islam) kõrvalpõigetega neoplatonismi ja gnostitsismi. Kursus kuulub süstemaatilise teoloogia, usundifilosoofia ja võrdleva usundiloo uurimisaladele.
Ettekandja tõstatas kevadeni kestvale mõtterännakule hüpoteesi, et aabrahamlike usundite põhiorientatsioon inimesse on heatahtlik ehk Jumal on lunastav, humaanne. „Sari tuleb uurimuslik, järelemõtlev ja hüpotees võib ka kursuse käigus muutuda,“ ütles Laats. Loengu salvestised laetakse nädala jooksul Vaba Akadeemia Youtube’i kanalile.
Alar Laats (snd 1954) on kaitsnud Cambridge’i ülikoolis süstemaatilise teoloogia valdkonnas filosoofiadoktori dissertatsiooni, olnud TÜ usuteaduskonna professor nii süstemaatilise teoloogia kui ka luterliku usuteaduse õppetoolis, usuteaduse instituudi rektor ja Tallinna ülikooli usundiloo professor.
Kätlin Liimets