Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Uue põlvkonna missa

28.04.2006 | | Rubriik: Kultuurielu

15. aprillil, Vaikse Laupäeva hilisõhtul kogunes Tallinna Kaarli kirikusse vigiiliale enam kui 600 inimest, et osa saada gospelmissast.

Laulis Tallinna Gospelkoor koos bändi ja keelpillitrioga. Koori dirigeeris Riina Tikenberg, sõnalise osa eest kandis hoolt liturg Jaak Aus. Missal ettekandele tulnud muusika autoriks oli Piret Pormeister-Rips.

Gospelmissat aga ei ole üheski Eesti kirikus varem esitatud. Erinevus tavalisest missast seisneb eelkõige muusikalises helikeeles: vanadele ladinakeelsetele tekstidele on antud uued viisid, mis on hoogsamad, noortepärasemad, kantud afroameerika mõjutustest – sellised, mida võib liigitada gospelmuusika žanri kuuluvaiks.

Laupäevasel gospelmissal lauldi mõni tekst ka eesti keeles, nagu näiteks Credo – (usutunnistus) või Gloria (Au olgu Jumalale kõrges). Missa muutis erilisemaks ka see, et kirikusse tulnud inimestele anti pihku noodikirjad sõnadega ja nii said kõik võimaluse missal kaasa laulda.

Helilooja arvates andis selline uus lähenemisviis missal kõigile võimaluse olla mitte lihtsalt kuulajaks, vaid just kaasosaliseks teenistusel ja selliselt mõjus kogu üritus ülesehitavalt ja ühendavalt.

Gospelmissa mõte tekkis Gospelkoori juhtidel juba paar aastat tagasi. Ideest teostuseni jõudmine võttis aga aega, kuna ei leitud kohe sobivat liturgi, kes tunneb vastavat liturgiat ja peab lugu gospelmuusikast. Saanud kokkuleppe Jaak Ausiga, oli juba kergem edasi minna.

Piret Rips märkis, et tagasiside on olnud väga positiivne. Tegijaile on saabunud e-kirju, milles tänatakse seesuguse ettevõtmise eest ning kutsutakse sama missat tegema ka teistes kirikutes. Kirjades tõstetakse esile vigiilia nooruslikkust ning uuema muusika vajalikkust Eesti kirikuelus.

Missa laule lauldi 17. aprillil ka Tallinna vanglas. Praeguseks on teada, et gospelmissa laule on kavas esitada suvel Pilistveres kirikunoorte päevadel ja sügisel Harkujärve episkopaalkirikus. Kõik huvilised võivad missa noote saada Kirikumuusika Liidust.«Koraalid on ilusad, aga noored vajavad tänapäeval pisut teistsugust muusikat,» on Piret Rips veendunud.

Meeli Pärtelpoeg

Heitke kõik oma mure tema peale, sest tema peab hoolt teie eest. (1Pt 5:7)