Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Uudiseid praostkondadest

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Pärnu praostkond


Saarde koguduses on aktiivne lastetöö. Erakogu.

Koos lastega tegutseda ja palvetada

Saarde koguduses on juba aastaid põhifookus lastetööl. „Meil lapsi jätkub. Ei tea, millest see tuleneb? Äkki on lastele tegevusi Kilingi-Nõmmes vähe?“ jagab koguduse õpetaja Arvet Ollino, öeldes, et tema paneb põhirõhu tegevustele ja palvetamisele. Näiteks käiakse matkadel, hiljuti vaadeldi koos merel talvetormi ja jaanuaris ehitati lumelinna. Äsja oli võimalus osta kohaliku omaalgatuse programmi toel kaks suurt küttevõimalusega telki, kuhu mahub 10–12 inimest. Need annavad võimaluse ka ööseks metsa jääda.

Viimati tähistati koos Eesti Vabariigi sünnipäeva. Koguduse juhatuse esimehe Kristi Ollino sõnul räägiti vabariigi sünnipäevast, korraldati temaatiline viktoriin, mängiti koostöömänge ja iga laps tegi tähtpäeva auks väikese sünnipäevatordi.

Kuna sel päeval algas Vene agressioon Ukraina vastu, siis ei saanud mööda ka sellest teemast. „Tol hetkel oli info väga värske. Rääkisime, kui oluline on, et elame vabas Eestis. Saime meenutada, et meie endi lapsepõlv möödus Eestis, mis polnud vaba. Et oleme oma riigi eest tänulikud ja ukrainlased võitlevad ka oma vabaduse eest. Palvetasime, et rahu sinna tuleks ja Eesti vabaks jääks,“ jagas Kristi Ollino. Ehkki enamik kooskäivatest lastest pole koguduse liikmete lapsed, palvetatakse meeleldi.

Arvet ja Kristi kiidavad ka tublisid vabatahtlikke. Eriti viie poja ema Kaidi Raidi, kes koos poistega juba aastaid aitab lastepäevi korraldada. „Olin just diakoniks saanud ja ristisin ta väikesed poisid. Ta on hästi tubli, tahab ise panustada kirikusse, võtab lapsedki kaasa,“ jutustab Arvet. Sügisest on tõhus abiline Kaidi Suviste, kes on võtnud hoolt õpilaskodu õpilaste eest. Nad on nädal kodust eemal. Näiteks valmistati nendega ette jõulunäidend, millest kõik koguduse jõulupeol osa said.

Lastetööks on kohaldatud mitu tuba ja köök pastoraadist. „Siin tuleb palju tänu öelda kohaliku omaalgatuse programmile, mille kaudu on olnud võimalik aknaid ja uksi vahetada. Saime sel korral rahastuse ühe välisukse ja nelja akna tarvis. See on meile oluline just küttekulude kokkuhoiu mõttes. Jätkame taotlemist, aknaid on veel vahetada ja lastetöö tegus,“ sõnab Arvet lõpetuseks.

Lääne-Harju praostkond

Ka Raplas taastus lastetöö

Rapla koguduses rõõmustatakse, et pühapäevakoolitöö on taastunud. Vahepeal oli mõõnaaeg. „Viimase leeriga tuli kogudusse kaheksalapseline pere, mille pereemast sai pühapäevakooliõpetaja. Lisandunud on teisigi noori peresid. Kui inimestel on silmades säde ning ind midagi teha, siis tuleb seda väärtustada ja anda võimalusi tegutsemiseks,“ on Rapla koguduse õpetaja Mihkel Kukk veendunud. Noorteks peab õpetaja koguduses kuni 40aastaseid, ent vanus pole alati kõige olulisem. Noor on inimene siis, kui tal on häid ideid ning ta on võimeline mõtlema ja tegutsema innovaatiliselt. Mõni võib olla selline ka veel 60- või 70aastasena.

Kuigi Rapla koguduses on ajalooliselt olnud tugev vennastekoguduslik taust, liitutakse õpetaja sõnul kogudusega aina vähem perekondliku traditsiooni tõttu. Inimesed tulevad sageli sooviga talitust saada või siis oma isiklikest probleemidest lähtuvalt. „Olen käinud regulaarselt kohalikus Tre Raadios koguduseelu tutvustamas ning selle kaudu ka inimesi leerikooli kutsunud. Sealne toimetaja käis ka ise ülemöödunud aastal leeris ja lasi oma abielu laulatada,“ jutustab Mihkel Kukk, kes alustas möödunud pühapäeval taas uue leerikursusega.

Uueks töövaldkonnaks koguduses on noortest või noorematest keskealistest koosnev väikerühm, mis käib koos paar korda kuus esmaspäeviti ning kus uuritakse Piiblit ja arutletakse selle sõnumi üle. Inimesed on innukad ning arutelusid juhivad osalejad roteeruvalt ise. „Ega meil täna luterlikus kirikus seda praktikat, et koguduse liikmed lahus pastorist midagi ise teevad, väga palju ei olegi. Ka mulle oli see alguses veidi võõras. Kui organisatsiooni Kristus Igasse Kodusse juht Ahti Kaera käis üle-eelmises leerirühmas meile väikegruppide vajalikkusest rääkimas, siis sealt see mõte idanema hakkas. Seni olen osalejatelt head tagasisidet saanud ning loodan selles tegevuses näha vaimulikku kasvulava kogudusele,“ jutustab õpetaja Kukk.