Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Uudiseid praostkondadest

05.01.2022 | | Rubriik: Kirikuelu

Järva praostkond

Koeru ja Järva-Peetri kogudus igatsevad stabiilsust

 Järva-Peetri kirikus leeritati üle kahe aasta kaks täiskasvanut. Tony Bowden.

„Sel aastal oli jõuludel kirikus rohkem rahvast kui mullu, eriti Järva-Peetris. Üleüldises plaanis on aga rahvast vähemaks jäänud nii pühapäevadel kui pühadel. Piirangutega saime hakkama, kanti maske ja hoiti distantsi. Kuna Koeru ja Peetri on mõlemad suured kirikud, siis probleeme ei olnud. Kirikud on nii külmad, et advendi ajal kontserte ei toimunud. Meil on küll pingisoojendused, aga praegu on ikkagi miinuskraadid,“ jagas Koeru ja Järva-Peetri koguduse diakon Jaanus Tammiste.

Küsimusele, mille üle rõõmustatakse, vastab diakon Tammiste, et üle mitme aasta leeritati Järva-Peetri kirikus advendi ajal kaks 30ndates täiskasvanut. Mõlemas koguduses on ka ristimisi olnud. Teistest talitustest on matuseid juurde tulnud. On ka koroonasurmad. „Mina võin küll öelda, et pöördutakse matuste puhul vaimuliku poole rohkem kui varem. Olid aastad, mil matsin ainult koguduseliikmeid, nüüd on ring laiem,“ nendib Tammiste.

Sügisel lõppes Koeru kiriku akende restaureerimine. Tööd kestsid kokku viis aastat. Jätkata soovitakse laemaalingute avamisega. Hetkel on laest valmis kaks kolmandikku ehk seitse võlvikut. Kolm kõige suuremat võlvikut on veel teha. Muinsuskaitseametist pole siiani selleks toetust saadud, ehkki on taotletud. Panustanud on PRIA, kohalik omavalitsus ja kogudus. Järva-Peetri kiriku juures vajab avariilises seisus olev tornikiiver restaureerimist. OÜ Rändmeister on selleks teinud restaureerimisprojekti.

Diakon Tammiste uusaastasoov on, et taastuks aeg, mil kirikus ei peaks maske kandma ega koroonapasside pärast muretsema: „Enne jõuluteenistusi helistasid inimesed ja küsisid, kas teenistusele tulles on vaja koroonapassi. Olen küll palju rääkinud, et teenistusel seda ei küsita, aga ikka on segadus. Ei heida politseile kirikureide ette, aga inimestele on see siiski ebameeldiv. Loodan, et saabub jälle aeg, mil võime ilma piiranguteta julgelt pühakodadesse tulla. Igatseme stabiilsust.“

Lääne praostkond

Märjamaa kirik sai keskaegse Maarja maali koopia

Vana-aastaõhtul sai Märjamaa kirik Perdo Serra keskaegse maali koopia. Illimar Toomet.

„Pidasin sügisel juubelit ja tegin kogudusele ettepaneku, et kui soovitakse mulle kingitust teha, siis annetagu, et kirikusse saaks Maarja maali hankida,“ avab Märjamaa Maarja koguduse õpetaja Illimar Toomet maali saamise lugu. Kokku annetati umbes 900 eurot. „Maali tellides ma ei vaadanud ühtegi hinda. Kui lõpuks arved kokku lõin, siis summa klappis. Täpselt nii palju kui annetati, nii palju ka kulus. Euro oli hinna vahe, kruvid tuli juurde osta,“ lisab õpetaja Toomet.

Märjamaa kiriku pikihoone kirdenurga nišši paigutati vana-aasta õhtul Pedro Serra 1390. aastal maalitud teose „Jumalaema koos musitseerivate inglitega“ käsitsi maalitud koopia, mis telliti Hiinast. Sel kohal oli varem kunagise Märjamaa koguduse õpetaja Einar Laigna Eevi Sepalt tellitud maal, mis leidis paiga kiriku kooriruumi põhjaseinas. „Seal on tal väärikam koht,“ on Toomet vangerdusega rahul.

Enda kingituse kirikule loovutamist ei pea Illimar Toomet altruismiks, vaid nendib tagasihoidlikult: „Olen ammu mõelnud, et kirikus võiks midagi sellist olla ja nüüd oli hea ettekääne. Oli ju karta, et koguduseliikmed soovivad midagi kinkida. Hea, kui sellest on pikemat aega kasu ja ilu.“

See ei sünni väe ega võimu läbi, vaid minu Vaimu läbi, ütleb vägede Issand. (Sk 4:6)