Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Uudiseid praostkondadest

05.08.2020 | | Rubriik: Kirikuelu

Pärnu praostkond

Pärnu-Jakobi koguduse suurpäev

26. juulil tähistas oma esmamainimise 695. aastapäeva Pärnu-Jakobi kogudus. Kohale tuli õige rohkesti külalisi eesotsas peapiiskop Urmas Viilmaga, kes oli seal kirikuõpetajaks aastatel 1993–2004. „Tore oli näha kirikus suurt osa oma endise koguduse liikmetest ja paljusid teisi, kellega tihedalt paarkümmend aastat tagasi igapäevaselt kokku puutusin,“ kirjutas ülemkarjane oma Facebooki-lehel.

Kaasa teenisid koguduse hooldajaõpetaja Kristiina Jõgi, diakon Jane Vain, assessor Katrin-Helena Melder, Vändra koguduse õpetaja Ants Kivilo ja Ingmar Kurg. Musitseerisid Aili Soonberg, Rutt Johanson, Priit Aimla, Mart Erik Põdra, Taavi Reimets ning Pärnu-Jaagupi vaimulikke rahvalaule esitanud ansambel Jaagu-Mari.

Samuti olid koguduse külalisteks Eesti jaakobitee palverändurid, kes pidasid 24.–26. juulini Kaismas ja Pärnu-Jaagupis oma kümnendat kokkutulekut. Nendega kohtunud peapiiskop jagas muu hulgas muljeid ka omaenda mullusest palverännust Santiago de Compostelasse.

Pidulikul jumalateenistusel õnnistati koguduse käsitööringi poolt valmistatud kirikutekstiilid.

Kristiina Jõgi (vasakul) ja Jane Vain. Alla Ferman.

Tartu praostkond

Suvi meelitab turiste Palamusele

Suvepuhkust planeerides tasub heita pilk peale veebilehele https://eelk.ee/et/majutus-ja-laagripaigad/, kust võib leida infot koguduste pakutavate ööbimisvõimaluste kohta. 

Palamuse kiriku kõrval asuvas pastoraadis pakutakse kolmes külalistoas majutust kuni kümnele inimesele. Koguduse juhatuse esimees Arne Tegelmann selgitas Eesti Kirikule, et majutusvõimalust on kasutanud nii Eesti kui välismaa matkajad ja jalgrattaturistid. Mõnikord ööbivad seal ka ehitustöölised või samas hoones tegutseva rahvamaja üritustega seotud inimesed. Üldiselt on aga kuu jooksul külalisi vaid mõnel ööl. Suurt sissetulekut majutusteenuse pakkumine ei toovat, ent aitavat vähemasti katta pastoraadis koguduse käsutuses olevate ruumide kommunaalkulusid.

Paljud eestlased eelistavad välismaale reisimise asemel tänavu kodumaal rännata. Seetõttu on Palamuse muuseumil, mille direktor Tegelmann on, mullusega võrreldes märgatavalt rohkem külastajaid. Mõnigi neist astub sisse ka kõrvalasuvasse kirikusse, mille uksed on avatud iga päev. Seetõttu võib koguduski loota, et korjanduskarpi annetatakse tavapärasest enam.

Samuti toob suviti rahvast pühakotta iga-aastane kontsert „Suveklassika Palamusel“, mida korraldab MTÜ Look. 15. augustil kell 17 esineb Estonian Chello Ensemble.

Leeripühal tunnustati koguduse „ristiisa“

Tänavused leerilapsed Jõgeva kiriku altari ees. Erakogu.

Jõgeva koguduses oli 12. juulil leeripüha. Koguduse poolt andis õpetaja Georg Glaase viiele uuele täieõiguslikule liikmele üle kiriku laulu- ja palveraamatu ning leeritunnistuse. Jumalateenistusel teenis kaasa diakon Igor Gräzin.

Lisaks tänas kogudus riigikogu liiget Aivar Kokka tänukirjaga pikaaegse ja pühendunud töö eest Jõgeva koguduse heaks. Jõgeva koguduse juhatuse esimees Mare Rosin rääkis, et Kokk on kogudusele nagu oma inimene, kes aitab sõna ja teoga, olgu selleks koguduse kinnistu ümber aia ehitamine, remonditööd õpetaja korteris või kavandatav uue kiriku rajamine. Maija-Liisa Ståhl Soomest Rekno sõpruskogudusest aga nimetas oma sõnavõtus Kokka koguduse ristiisaks.

Kogudus osaleb 9. augustil linnas kohvikutepäeval. Aia tänav 7 asuv koguduse kohvik on avatud kell 13–16.

Järelikult ei ole te nüüd enam võõrad ja majalised, vaid pühade kaaskodanikud ja Jumala kodakondsed. (Ef 2:19)