Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Uudiseid praostkondadest

04.03.2020 | | Rubriik: Kirikuelu

Tartu praostkond


Äksi pastoraadis on ideaalne korraldada laagreid.

Äksi ja Kursi koguduse arvnäitajad on stabiilsed

Äksi koguduse õpetaja Esa Pekka Luukkala, kes on ka Kursi koguduse hooldajaõpetaja, kinnitab teenitavatest kogudustest ülevaadet tehes, et head näitajad kaaluvad halvad üles: „Olles äsja koostanud nõutavad sõnalised aruanded, oli hästi näha, et mõlemas koguduses jäid arvnäitajad samaks ja sellest on mul vaimulikuna muidugi väga hea meel.“ 

Äksis, kus ta on hingekarjaseks alates 2010. aastast, on kesksel kohal 19. sajandi keskpaigas ehitatud kultuurimälestisena muinsuskaitse alla kuuluv pastoraat. Koguduse pingutustega on hoone seisundis, mis lubab seda tervikuna kasutada. Õp Luukkala sõnul on märkimisväärne toetus tulnud sõpradelt Soomest, kes on käinud ka talgukorras abis. 

Hoonesse paigaldatud õhksoojuspump võimaldab maja kütta vastavalt vajadusele. Kogudus näeb, et seda võiks kasutada suviste laagrite korraldamiseks. „Looduskaunis paik Tartu lähedal ja samas linnamelust eemal on otsekui loodud laste- ja noortelaagrite korraldamiseks,“ arvab Luukkala, lisades, et majutamiseks on 35 voodikohta. 

Tartu vald pöördus Äksi koguduse poole sooviga leida inimene kalmistuvahi ametisse. „See on meile ideaalne variant, kus valla bilansis oleva kalmistu hooldamiseks saame meie valla rahastusel oma inimese palgata,“ on Luukkala rõõmus. Ta näeb selles, et vald oma initsiatiivil sellise koostööplaaniga lagedale tuli, märki väga headest suhetest koguduse ja kohaliku omavalitsuse vahel.

Sügisest alates käib koos leerikursus, mis jõuab konfirmatsioonini kevadel. „Olen saanud aru, et kord kuus koos käia on paljudele vastuvõetavam kui kord nädalas,“ selgitab õpetaja Luukkala, lisades, et tänavu on leerirühmas ka tema üheksast lapsest vanim, poeg  Joel.

Kursi koguduses on päevakorras ajaloolise pastoraadi katuse remont. Tartu praostkond eraldas selleks 22 000 eurot. Tegemist on nn katuserahaga, mille EKRE eraldas Tartu praostkonnale regionaalse investeeringu alusel ning praostkond omakorda otsustas Kursi kogudusele sihtotstarbeks edasi anda. „See on meile väga oluline abi, aga hetkel tegeleme raha juurde kogumisega, sest projekti kogumaksumus on umbes 40 000 eurot,“ selgitab Luukkala.

Viru praostkond


1993. aastal valminud Tamsalu Lunastaja kirikus on kirikulistel soe.

Väike-Maarjas ja Tamsalus kuulutab jumalasõna diakon Juhan Rumm

Eelmise aasta 23. märtsil diakoniks ordineeritud Rumm kinnitab, et aasta vaimulikuametis on vaid kinnitanud tema kutsumust jumalariigi töös. Täiskoormusega on ta seotud Väike-Maarja kogudusega, aga samavõrd pühendunud on ta Tamsalu koguduses osakoormusega tegutsedes. 

Tamsalu kirikus on tänu Tapa valla toetusele paigaldatud õhksoojuspump ning see võimaldab pühakoja koosviibimisteks soojaks saada. „See on maakirikute puhul väga erandlik, aga meie saame jumalateenistusi pidada soojas. Kuna meie koguduseliikmed on küpsemas eas inimesed, siis on sellel asjaolul oluline kaal.“ Alates 1. märtsist toimuvad jumalateenistused igal pühapäeval. Kaks korda kuus peab neid praost Tauno Toompuu, ülejäänud kordadel peab sõnateenistust diakon Rumm, jagades eelpühitsetud andidega armulauda.

Ka Väike-Maarja puhul tõstab diakon Rumm esile head läbisaamist kohaliku omavalitsusega. Pastoraadi ruumidest on kasutatav 120 ruutmeetrit soojustatud pinda. Majja on paigaldatud kanalisatsioon. „Koguduse soov on tõmmata pastoraati rohkem tegevust. Näiteks on suurt saali kasutanud kodutütred. Üürisumma on sümboolne,“ selgitab ta. Plaanis on seada korda kirikuaia kabel ehk leinamaja. 

Kristus ütleb: Tulge minu juurde kõik, kes olete vaevatud ja koormatud, ja mina annan teile hingamise! (Mt 11:28)