Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Usuisa uuendatud mälestustahvel õnnistati

11.11.2020 | | Rubriik: Kirikuelu
Piiskop Tiit Salumäe Martin Lutheri mälestustahvlit õnnistamas. Keila Leht.

Usupuhastuspühal seati Keila lähistel Kumna teeristis siin asunud Martin Lutheri ausamba jalamile 2010. aastal rajatud ja nüüd uuenduskuuri läbinud mälestustahvel tagasi oma kohale.

Õnnistades tahvlit sõnastas piiskop Tiit Salumäe lootuse, et juba paari aasta pärast on samas paigas taas Martin Lutheri massiivne, enam kui kuus meetrit kõrge mälestussammas, mis 1862. aasta usupuhastuspühal (vana kalendri järgi 2. novembril) avati ning mille Nõukogude okupatsioonivõimud 1949. aastal lõhkusid. Selle rajas oma raha eest ja oma mõisa maale baltisakslane Georg von Meyendorff, kes muu hulgas oli aastast 1845 kuni surmani 1879. a Venemaa Evangeelse Luteri Kiriku peakonsistooriumi president. 

Piiskop Salumäe toonitas oma kõnes Meyen­dorfi rolli luterluse edendamisel, mille väliseks märgiks oli ka usuisale pühendatud ja teda kujutav ausammas eestikeelsete tekstidega.

Lutheri monumendi kunagisel asukohal sepisraamis olnud mälestustahvel restaureeriti keilalase Tõnu Karu eestvõttel osaühingus DM Mar­ke­ting, tahvli uuendamisega seo­tud kulud kandis Keila linn. 

Keila koguduse õpetaja Matthias Burghardti sõnul vajas tahvel korrastust, sest tekst sellel polnud enam loetav. Värskenduskuuri käigus teksti korrigeeriti ja lisati ülevaade reformatsiooni tähtsusest Eesti- ja toonase Liivimaa jaoks.

Kohaliku koguduse ja kogukonna elus olulised isikud kruvisid uuendatud tahvli oma kohale tagasi ning päevakajalisuse rõhutamiseks kõlas Martin Lutheri „Üks kindel linn ja varjupaik“. Kinnitati lootust, et sammas taastatakse 2024. aastaks, mil usupuhastuse jõudmisest meie aladele möödub 500 aastat. Koosviibimine jätkus lähistel asuvas ajaloolises pastoraadis, kus Keila kogudus pakkus maitsvat oasuppi.

Liina Raudvassar  

Käige nagu valguse lapsed – sest valguse vili on ju igasuguses headuses ja õiguses ja tões. (Ef 5:8b,9)