Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Ustavust on märgatud

12.10.2010 | | Rubriik: Kirikuelu, Persoon kaasajast

Juta Maarand koos poeg Toomas Maarannaga tunnustusmärgi üleandmise järel Mihkli kirikus. Toomas Maarand on koguduses ametis diakonina.  Tiina Võsu   Lääne praostkonna konverentsil, mis traditsiooniliselt oktoobris peetakse Mihkli koguduses, andis peapiiskop Andres Põder EELK tunnustusmärgi üle jutlustaja Juta Maarannale.
Juta Maarand ise ütleb, et on kogu elu olnud vaid ühiskondlik töötegija õpetajate, eelkõige muidugi abikaasa, 53 aastat Mihkli kogudust teeninud legendaarse õpetaja Gustav Maaranna kõrval.
Juta Maarand on sündinud 6. juunil 1927 Pärnu-Jaagupis ja seal ka 1946. aastal õpetaja Agu Põllu teenimise ajal leeris käinud. Juta Maarand ütleb, et sai leerist kaasa tundmise, et Jumal on olemas, kuid Teda avalikult tunnistada veel ei julgenud.
Jumal oli temas nagu vaikselt varjus. Julgus anti talle hiljem, lastesõimes majanduse alal töötades, kui kontrollid inimesi «katsumas» käisid. Siis tuli justkui Püha Vaim peale ja ta teatas provokatsioonilise jutu peale: «Minu Jumal elab.»
Juta Maarand oleks küll tahtnud kooliõpetajaks saada, kuid tema usulised vaated ja «valed sugulased» tegid selle võimatuks. Nimelt oli Juta Maaranna isa olnud vallavanem, tema tädimehe vend aga oli Jüri Uluots. Nii jäi soov kättesaamatuks.
Heal meelel räägib Juta Maarand imelisi Jumalast määratud seiku oma elus nagu abielu Gustav Maarannaga. Ühe kohtumise lõpul öelnud Mihklis elav Gustav, et ta ei saa tükk aega Pärnusse Juta juurde tulla. Juta aga mõelnud, et kui Gustav ikkagi järgmine päev peaks tulema, ütleb ta «jah». Nii läkski. «See oli Jumala suunamine, et talle mehele sain. Ta oli väga hea mees.»
Gustav Maarand on abikaasa Juta kohta öelnud (EK 2.06.1999): «Ta on kui kirikuõpetaja. Juta on matnud, teenistusi ja palvekoosolekuid pidanud. Talle on kallis and kaasa kingitud.»
Kogu oma elu on Juta Maarand pühendanud koguduse teenimisele, 1. veebruaril 2003 lubati ta teenitud pensionile. Mihkli kandi rahval on Juta Maaranna sõnul tugev usk, vajaka jääb vaid tunnistamise julgusest. Tugev mõju on selles kindlasti Juta ja igavikku lahkunud abikaasa Gustav Maaranna üle poole sajandi kestnud tööl.
Juta Maarannal on kaks poega, Andres ja Toomas, ning pojapojad Endrik ja Martin.
Rita Puidet

Ära lase kurjal võitu saada enese üle, vaid võida sina kuri heaga! (Rm 12:21)