Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Ustavalt ametis pea 40 aastat

30.09.2020 | | Rubriik: Persoon kaasajast
70. sünnipäeva tähistanud õpetaja Andres Mäevere peab kõige meeldejäävamaks teenimisperioodiks Eesti iseseisvumise aega. Kätlin Liimets.

Võru kogudust 39 aastat teeninud ja Petseri kogudust hooldajaõpetajana teeniv Andres Mäevere tähistas nädalavahetusel 70. sünnipäeva.

„Võru kogudus vajas kiiresti vaimulikku ja Andres Mäevere saadeti kuuks ajaks minu juurde õppele. Pidin ta kiiresti „valmis küpsetama“, ta elas meie pool, käisime iga päev kirikus ja harjutasime teenimist. Andres oli minu esimene ja viimane ametlikult kiriku poolt määratud vaimuliku prooviaasta kandidaat. Hindan väga sõprust temaga,“ vaatab Mustvee koguduse õpetaja Eenok Haamer tagasi 1981. aastasse, mil 30aastane merenduse ja majanduse haridusega usuteaduse instituudi tudeng tema juurde praktikale saadeti. 

Õpetaja ja õpilase side ning vastastikune lugupidamine on püsinud aastakümneid. Sellest annab tunnistust see, et Eenok Haamer on kutsutud kõik need 39 aastat Võrru kuulutusnädalale jutlustama. Ka sel aastal on ta lubanud 2. novembril seda teha.

Nõnda alustas 1981. aastal kolme kõrgharidusega Andres Mäevere teenimist Võrus ja on seda teinud 39 aastat. Ta ordineeriti aseõpetajaks 1. juulil 1981 ja õpetaja õigused sai 10. septembril 1987. Aastatel 1995–2007 kandis Võru praostkonna praosti vastutust ja on olnud ka Pindi, Kanepi, Urvaste, Rõuge ning Petseri koguduse hooldajaõpetaja.

Oma pikast teenimisest toob õpetaja Mäevere ise esile perioodi, mil Eesti iseseisvus: „Väga huvitav oli Eesti iseseisvumine, panustasin tol ajal ka poliitikas, olin ühe perioodi Võru linna volikogu esimees ja teise volikogu aseesimees, ka Eesti Kongressi liige.“ 

Koguduseelule mõeldes kõneleb ta soojusega nn vanast kaadiväest ehk vanemast koguduseliikmete põlvkonnast, kes nüüd juba ammu taevastel radadel kõndimas. „Neis oli ustavust ja kaastöövaim ja nendega koosteenimine rõõm. Tunnustan ka praegust nõukogu ja juhatust. Nad on väga aktiivseks muutunud. Näiteks õnnestunud on suvine kirikuhoone lahti hoidmine, milles panustavad kõik nõukogu liikmed.“

Sünnipäevalised olid kutsutud laupäeval Võru kirikusse, kus toimus pühakoja remondi toetuseks helilooja ja organisti Toomas Trassi orelikontsert. Andres Mäevere ütles tänukõnes kokkutulnutele, et eriline on sellel sünnipäeval, et päris paljud jäid koroonahirmus tulemata. Seda enam tundis ta rõõmu sõpradest, koguduseliikmetest, ametivendadest ja -õdedest, kes olid kohal. „Oluline on ühine osadus, koos olemine − see on iseenesest väärtus. Selles on meelespidamine ja sõprus.“

Andres Mäevere ametiaega pikendati 2015. aastal viie aasta võrra. Ehkki sünnipäevalaps märkis, et tal on jäänud veel vaid üks unistus − et tuleks ametijärglane, kes kogudust edasi teeniks –, on praegu koguduse nõukogu teinud kirikuvalitsusele taotluse, et õpetaja Mäevere ametiaega pikendataks aasta võrra. Kui pikendus antakse, siis järgmise aasta jaanipäeval täitub tal 40 aastat Võru koguduse teenimist.

Kätlin Liimets

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)