Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon minevikust »

Ustav oma kohustustele – õpetaja Karl Sillamäe

05.01.2010 | | Rubriik: Persoon minevikust

 20. detsembril möödus sada aastat Võrumaalt pärit Karl Sillamäe (fotol) sünnist.
Karl Sillamäe saatus oli heitlik: ta sündis Toolamaa vallas põllupidajate peres, õppis Kauksi ja Põlva algkoolis ja lõpetas Rakvere ühisgümnaasiumi. Usuteaduse õpinguid alustas ta 1939. aastal Tartu ülikoolis, kuid lõpetamiseni ei jõudnud. Jätkas ta õpinguid 1956. aastal ja siis juba Tallinnas kiriku kõrgkoolis, mida praegu tunneme kui Usuteaduse Instituuti.
Prooviaastal oli Karl Sillamäe Hageri koguduses, ordineeriti aseõpetajaks 26. detsembril 1958 Tallinna toomkirikus. Tema teenistuskohaks sai kümneks aastaks (1959–1969) Hiiumaa Emmaste ja Käina kogudus. Olukord saarel, kus oli puudus vaimulikest ja kuhu piiritsooni tõttu pääses ainult eriloaga, oli keeruline. Saarele ei lubatud elama ka Karl Sillamäe perekonda, on kümme aastat tagasi Eesti Kirikus kirjutanud Peep Audova.
Palju kergemad ei olnud tööaastad Valga praostkonnas, kus ta aastatel 1968–1986 teenis Sangaste ja Laatre kogudust ning 1974–1986 veel Otepää kogudust.
Valitseva võimu eesmärk oli kogudused välja suretada ja sel otstarbel tõstetud maksud jätsid väikesed kogudused ilma sissetulekuta. Kuidagi saadi ometi hakkama ja õpetaja Sillamäe teenimise ajal vahetati Sangaste kiriku lagunenud katus uue vastu.
Õpingute ajal instituudis ja Valga praostkonnas töötamise ajal Karl Sillamäega kokku puutunud emeriitõpetaja Peep Audova ütleb, et Karl Sillamäe oli vähese jutuga ega rääkinud endast kunagi.
Rahapuuduses kogudusi teenis õpetaja Sillamäe heast tahtest tasuta.
Audova, kes Sillamäe pensionile mineku järel lühikest aega Laatre ja Sangaste kogudust hooldas, mäletab, et teenistusi peeti Laatres ja Sangastes kord kuus, jumalateenistusele tuli vähem kui kümme inimest, aga ükski teenistus siiski ära ei jäänud. Õpetaja Sillamäe elas Otepääl vennastekoguduse palvemajas ning käis nädala sees abikaasa ja poja juures kodus Põlvamaal. Otepääl telefoni ei olnud, seepärast oli keeruline õpetajaga kontakti hoida.
Oma elu jooksul on Sillamäe olnud arveametnik, raudteeteenistuja, kooliõpetaja ja ehitustööline.
Karl Sillamäe suri 94 aasta vanuses 8. jaanuaril 2003.

Rita Puidet 

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)