Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

USA luterlased väljendasid toetust kristlaste ühtsusele

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Katoliku piiskop Denis J. Madden (vasakul) ja ELCA piiskop Eliza­beth A. Eaton «Teeliste deklaratsiooni» esitlusel. Internet

Seekordse reformatsioonijuubeli eel ei rõhuta luterlased ja roomakatoliiklased enam oma erinevusi, vaid kinnitavad ühisosa otsimise vajadust.

Sageli väljendatakse ka soovi kirikute «nähtava ühtsuse» taastamiseks. Heaks näiteks selle kohta on Luterliku Maailmaliidu ja Rooma-Katoliku Kiriku ühisavaldus «Konfliktist osaduseni».
Sarnasest vaimust on kantud ka oktoobris 2015 esitletud USA katoliiklike piiskoppide ning Ameerika Evangeelse Luterliku Kiriku (ELCA) ühisavaldus «Teeliste deklaratsioon – kirik, teenimisamet ja euharistia». Augustis toimunud ELCA kirikukogul avaldati sellele peaaegu üksmeelset toetust – poolt hääletas 931 ja vastu 9 saadikut.
«Teeliste deklaratsioon» võtab luterlaste ja roomakatoliiklaste dialoogi jooksul seni saavutatu kokku 32 väitesse. Need puudutavad ühiseid seisukohti kiriku olemuse, vaimuliku ameti ja armulaua küsimustes ning põhinevad varasematel oikumeenilistel dokumentidel. Dokumendi lõpuosas on esitatud ka mõned tähtsamad erimeelsused koos soovitustega edasiseks dialoogiks.
«Teeliste deklaratsioon» annab kokkuvõtlikult ja üldiselt ka tavalugejale arusaadavalt edasi tänapäevaseid arusaamu luterliku ja katoliikliku teoloogia kokkupuutepunktidest. Kuid eelkõige on eesmärgiks väljendada toetust kristlaste ühtsuse ideele ning julgustada astuma edasisi samme selle saavutamiseks. «Kuigi me pole veel kohale jõudnud, oleme kinnitanud oma teelolemist ühtsuse poole,» rõhutas ELCA juhtiv piiskop Elizabeth A. Eaton kirikukogul toimunud hääletuse järel. Ta lisas, et luterlased on pühendunud ühtsuse saavutamisele mitte ainult katoliiklaste, vaid kõigi kristlastega.
«Teeliste deklaratsioon» ei kajasta küll kõigi Ameerika luterlaste ega katoliiklaste arusaamasid. ELCA on ainult üks paljudest üsna erineva moega luteri kirikutest USAs, ehkki 3,7 miljoni liikmega neist ülekaalukalt suurim. Mõned konservatiivsed katoliiklased on aga otsesõnu väljendanud oma rahulolematust dokumendiga. Roomakatoliku kirik on nende arvates ainus tõeline kirik, kuhu kuulumata keegi õndsaks ei saa. Seetõttu olevat luterlaste kohtlemine võrdse partnerina taunitav.
Nii USAs kui mujalgi maailmas näivad valdavat aga pigem leplikumad arusaamad, mis toetavad katoliiklaste ja luterlaste dialoogi jätkumist. Sellest annab tunnistust ka eelseisev ühine reformatsiooni 500. aastapäeva meenutamine Rootsis Lundi toomkirikus 31. oktoobril, millest võtab osa ka paavst Franciscus.
Rain Soosaar