Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Urvaste kiriku katuse remont edeneb

16.11.2018 | | Rubriik: Kirikuelu
urvastekivikatus

Urvaste kiriku katusetööde kaks etappi on lõpule jõudnud. Torn restaureeriti juba 2006. aastal. Üllar Salumets

23. oktoobril lõppesid Võrumaal Urvaste kiriku põhjalöövi ja käärkambri katusetööd. Töid tegi Novabild OÜ, järelevalvet Liivimaa Lossid OÜ.

Urvaste kirik, mille täpne ehitusaeg on teadmata, ent kirjalik esmamainimine langeb 1413. aastasse, on oma tüübilt basiilika ja seetõttu ainulaadne Eesti maakirikute seas. 1980ndate lõpul sai Urvaste kirik uue plekk-katuse. „Kui neli aastat tagasi viis torm osa lõunalöövi katuseplekist ja katus ka mujalt läbi lasi, sai selgeks, et vajame uut terviklahendust,“ kõneles koguduse õpetaja Üllar Salumets.
Ehitustööd jagati kolme etappi, esimeses vahetati mullu plekk-kattega kesklöövi katus kivikatuse vastu. Töid tegi Vennad Ehitus OÜ. Sel aastal alates juunist keskenduti kiriku põhjalöövi ja käärkambri katuse remondile. „Suvel kattis löövi vaid kile. Ka laelaudis võeti lahti ja osaliselt vahetati ära. Praegu on probleemiks remondijärgne tolm, oleme juba 10 korda kirikut seest koristanud ja ikka ei saa puhtaks,“ andis Salumets ülevaate toimunust.
Tänu tellingutele oli võimalus korrastada ka kesklöövi aknaid ja värviti ülemise löövi sein, millele muidu on raske ligi pääseda. Akendel vahetati klaase, parandati ja värviti raame. Eraldi tööna tehti korda altari kohal olev aken, mille tarbeks toimus korjandus.
Kogu remondi eelarveks kujunes 103 000 eurot, millest 89 000 saadi muinsuskaitse pühakodade programmist. Ülejäänud osa aitasid katta Võru ning Antsla vald ja annetajad. Töid tegi Novabild OÜ. Järgmisel aastal loodetakse Urvaste kiriku katuse remont lõpetada. Oma järge ootab veel pühakoja lõunalöövi katus, mis on pindalalt väiksem. Prognoositav eelarve on umbes 75 000 eurot.
Kätlin Liimets

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)