Esileht » Online » Online artiklid »

Urmas Viilma vastus Sirje Helmele: EELK tahab Niguliste kiriku küsimusele lahendust

13.06.2016 | | Rubriik: Online artiklid

Tänases Postimehes kirjutab Sirje Helme, kuidas Niguliste omandivaidluses taandub kõik EELKi poolt vaadates rahale. Ma jagan mitut seisukohta proua Helme kirjatöös, mis puudutavad kunsti- ja arhitektuuripärandi eest hoolitsemist ja selle kaitsmist, kirjutab EELK peapiiskop Urmas Viilma.

Tuletan meelde, et EELK tegeleb sellega igapäevaselt endale kuuluvates ajaloolistes kirikuhoonetes. See summa (400 000 eurot), mida Sirje Helme väidab aastas kuluvat Niguliste haldamiseks on samas suurusjärgus, kui see, mida riik eraldab Pühakodade programmile kõigi luterlike kirikute korrashoiuks ja pärandi kaitseks aastas.

Ajaloo huvides on oluline märkida, et Niguliste koguduse inimesed ise päästsid kirikust kõik praeguseks muuseumisse jõudnud kunstiväärtused. Need võeti lihtsalt hiljem koguduselt ära. Samuti on protokollitud koguduse otsus kiriku katuse ehitamise alustamiseks. Seda kogudusel teha ei lastud, sest kogudust pärast sõda ei registreeritud. Kogudus, kes endiselt kasutas põlenud, kuid säilinud võlvidega hoonet, pidi kolima Tallinna Toomkirikusse. Hoone jäi hooleta seisma, sest kogudusel takistati katuse paigaldamist. Umbes kümme aastat hiljem olid võlvid ilmastiku tõttu sisse langenud.

Probleem ei taandu rahale, vaid küsimusele, kas Eesti Vabariik on õigusriik ja täidab omaenda seadusi. Üle kahekümne aasta on käinud EELK ja kultuuriministeeriumi vahel vaidlus. Kultuuriminister Laine Jänese ajal läks ministeerium isegi Tallinna linna vastu kohtusse, et vaidlustada Niguliste kiriku tagastamine EELK-le. Vaidlus jõudis riigikohtusse, kus kinnitati, et kirik on EELK-le tagastamiskõlbulik.

Edasi loe Postimehest.

Valmistage Issanda teed; vaata, Issand Jumal tuleb jõuliselt! (Js 40:3a,10a)